Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Endişe atağı sırasında düşüncelerimizi nasıl kontrol etmeliyiz?

5,739
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Endişe atağı sırasında düşüncelerimizi nasıl kontrol etmeliyiz?

Anksiyete kişinin çok iyi tanıdığı, bildiği; bir süre sonra ise nasıl yönetmesi gerektiğini bilmesi gereken bir kaygı ve korku durumudur. İnsan genel olarak hep çevresinin, başka insanların değişmesini bekler ancak başkalarının değişmesini beklemek yerine önce kendimizi değiştirmeye çalışmak, kendi duygularımızı yönetmeyi öğrenmek zorundayız. Özellikle endişe gibi bir sorun ile baş etmekten bahsediyorsak öncelikle yapmamız gereken şey kendi endişe durumumuz ile baş etmektir. 

Endişe ataklarını yönetmenin birinci yolu endişemizin nereden kaynaklandığını baştan tespit etmek ile başlar. Karşılaştığımız herhangi bir olay da durumda korkmak ve kaygılanmak son derece doğaldır. Öncelikle bunu kabul etmek gerekir. Arkasından bu endişenin sadece bize ait olmadığını bilmeliyiz. Örnek vermek gerekirse, bugün bir kaza geçirme ihtimaline karşı hepimiz aynı korkuyu yaşıyoruz ya da sevdiklerimizi kaybetme konusunda hepimiz benzer kaygılar içerisindeyiz ama önemli olan bu kaygıyı kabul etmek ve neye karşı korku ve kaygı geliştirdiğimizi, bu korkunun hangi durumlarda, hangi ortamlarda ortaya çıktığını iyi tespit etmeliyiz. Genellikle bu tür kaygı bozukluklarının ya da anksiyete ataklarının altında ortama güvensizlik, yalnız kalma korkusu veya toplum içinde yargılanma, etiketlenme korkuları yatar. O zaman bireysel olarak kendimizi bu yönlerde güçlendirecek birtakım çalışmaların ve etkinliklerin içinde yer almak yararlı olacaktır. Hepsinin ötesinde, böyle bir kaygı ile başa çıkmaya çalışıyorsak şunu unutmayın: Sadece panik atak geçirdiği için kayıtlara girmiş bir akıl yitirme durumu, kendisine veya çevresine zarar verme ya da zarar görme durumu yoktur. Hiçbir panik atak hastası kalp krizi geçirmemiştir, hiçbir anksiyete krizi sırasında bir kişi olumsuz bir durum ile karşılaşmamıştır ya da başına bir şey gelmemiştir. Bu sadece bizimle, içimizle ilgilidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat