Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elektronik güvenlik çözümleri nelerdir?

2,512
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Elektronik güvenlik çözümleri nelerdir?

Elektronik güvenlik çözümleri bir binanın veya alanın iç ve dış güvenliğinin sağlanması, izlenmesi ve yönetilmesi için gerekli olan teknolojik sistemler bütünüdür. 


Bu sistemler; Hırsız Alarm Sistemleri, Çevre Güvenlik Sistemleri, Yangın Algılama Sistemi, Acil Anons Seslendirme Sistemi, Kapalı Devre Televizyon (Kamera) Sistemi, Geçiş Kontrol Sistemleri, Güvenli Araç Sistemleri, Bina Yönetim Sistemleri ve bahsi geçen sistemlerin veri altyapısını sağlayacak temel sistemler ve yönetim yazılımlarıdır. 

Yangın algılama sistemleri, olası bir yangın tehdidinde, ilgili güvenlik birimlerini ve yöneticilerini henüz yangın başlarken veya ilk alev çıkışında fark edip, en önce can kaybını ve beraberinde tesisi ve içindeki tüm unsurları kayıpsız kurtarma anlamına gelir. 

Halk arasında kısaca CCTV olarak bilinen Kapalı Devre Televizyon (Kamera) Sistemleri günümüzde gelişen teknoloji ile hem yazılımsal hem de donanımsal olarak oldukça kullanışlı imkanlar sunar. Yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi, video analizler, ısıya duyarlı analizler, yapay zekalı çözümler gibi birçok detaylı çözüm artık günümüzde uygulanabilmektedir. 

Alarm sistemlerinin, ev, bina ya da tesislerin hırsızlık, su baskını, cam kırılması vb. durumlara karşı güvenliğinin sağlanması yönünden önemi büyüktür. Bu sistemlerde olay durumunda ilgili alanda bir sesli uyarı sistemi (siren) devreye girmekte olup aynı anda alarm izleme merkezine bilgi ulaşmaktadır. Bu sayede gerekli aksiyon hızlıca alınabilmektedir. Ayrıca günümüzde görüntü doğrulamalı alarm sistemleri de kullanıma geçmiştir. 

Geçiş kontrol sistemleri ile tesis, bina ve kurumlarda personel devam takibi, kartlı ve biyometrik (avuç içi, parmak izi, yüz tanıma, retina kontrol) sistemler yetkili-yetkisiz misafir giriş-çıkış kontrolü, araç girişlerinde güvenli giriş-çıkış için bariyer sistemleri, araç altı ve plaka tanıma sistemleri, XRAY ve detektörler ile kesici, delici, patlayıcı ve silah ile giriş-çıkış kontrolü sağlanabilmekte ve alarm üretilebilmektedir.

Güvenli araç çözümleri ile kullanıcı araçları hakkında GPS teknolojisi ile lokasyon, hız, çalışma saati ve kaza riski bilgileri anlık olarak kontrol edilebilmekte olup hırsızlık ve kaza durumunda acil destek sağlanabilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca kamyon, tır vb. gibi lojistik araçlarında kamera uygulaması, ısı ve kapı sensörleri ile gıda ve ilaçların bozulmadan veya değerli malların güvenli sevkiyatı ve sadece malların teslim edilmesi gereken yerde aracın yük kapılarının açıldığının kontrolü sağlanabilmektedir. 

Bu sistemlerin 7/24 hizmet veren alarm izleme merkezine de bağlanarak takip edilebilmesi, alarm anında kullanıcı tarafından önceden belirlenmiş olan kişilere, polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine gerekli yönlendirme ve bilgilendirme yapılabilmesi de hızlı aksiyon alınarak riskin azaltılması yönünden hayati önemi vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat