Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düzenli ve sık şeker ölçümünün önemi nedir?

11,489
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düzenli ve sık şeker ölçümünün önemi nedir?

Şeker hastaları için sıklıkla şeker ölçümü bir zorunluluktur. Araştırmalar, günde minimum 3 kez şeker ölçümü yapılmasını önermektedir. Ancak Tip 1 diyabetliler, her öğün öncesinde ve sonrasında, sabah kalkar kalkmaz, akşam yatmadan hemen önce, gece uyku sırasında, egzersiz öncesinde ve sonrasında, açlık ve tokluk kan şekeri değerlerine göre tedavi dozlarını belirlemektedir. Yani günde 10-15 defa parmaktan şeker ölçmek ve ölçüm sonuçlarını not almak durumundadır. Genç, yaşlı, yetişkin fark etmeksizin hastaların çoğu, şeker ölçümüyle ilgili bu gerekliliğin zorluğundan dolayı yetersiz glukoz verisiyle diyabetlerini yönetmeye çalışmaktadır. Bu durumda şeker hastalığının komplikasyon riski artmaktadır. Diyabet takibinde yaşanan komplikasyonların başında hipoglisemi (glukozun düşmesi), hiperglisemi (glukozun yükselmesi) ve glisemik değişkenlik (glukozun günlük aktivitiler ve besin alımına bağlı olarak çok fazla değişkenlik göstermesi) gelir. Bu yüzden de sıklıkla şeker ölçümü ve takibi kritik önemdedir. 

Parmak delerek şeker ölçümü ile sadece anlık şeker değerleri elde ediliyor ve not alma zorunluluğu oluyor. Günümüzde şeker ölçümünü kolaylaştıran, hekimlere ve hastalara rutin parmak delme ile alınan şeker değerlerinden ve şeker günlüklerinden çok daha fazla veri sağlayan teknolojiler var. 

Sürekli glukoz takip sistemleri ve sensör teknolojileri ile hızlı ve acısız bir okutmayla parmak delmeden şeker değerini öğrenmek ve kontrol altında tutmak mümkün. Sensör teknolojisi ile şeker değerleri her yerde, her zaman, fark edilmeden istenen sıklıkta kontrol edilebiliyor ve otomatik kaydedilebiliyor. Bu teknolojilerin sunduğu kapsamlı şeker sonuçları ve eksiksiz glisemik resim sayesinde, hekimler kişiye özel tedavi planı uygulayarak başarılı tedavi sonuçlarına daha kısa sürede ulaşabiliyor, diyabetliler de tedavilerini daha iyi ve kolay yönetebiliyor. 

Araştırmalar da sık şeker ölçümünün daha iyi bir diyabet yönetiminde kritik öneme sahip olduğunu gösteriyor. Hekimlerin önerdiği şekilde ölçüm yapmayan diyabetlilerin üçte ikisi, şeker ölçümünü, yaşamlarını olumsuz etkilediği için atlıyor. 

Oysa, sürekli glukoz ölçüm sistemleri ve sensör teknolojilerinin şeker ölçümünde sağladığı kolaylıktan dolayı, ölçüm sıklığını da artırdığı kanıtlanmış. Yapılan araştırmalar, sensör teknolojisi kullananların günde ortalama 16 kez şeker ölçümü yaptığını gösteriyor ki bu da tavsiye edilen minimum şeker ölçüm sıklığının 3 katı anlamına geliyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat