Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük kan şekeri nasıl önlenebilir?

20,540
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük kan şekeri nasıl önlenebilir?

Hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü, kandaki şekeri düzeyinin 70mg/dl veya altına düşmesi olarak tanımlanır. Aşırı terleme, aşırı halsizlik ve baygınlığa yol açan hayati risk taşıyan bir durumdur. Özellikle gece yaşanan düşük kan şekeri, diyabetle yaşayanların sağlığını tehdit eden ve riski en fazla olan durumlardan biridir. Şekerin ortalamanın çok altında seyrettiği bu durumu kontrol altına almanın en iyi yolu sıklıkla şeker ölçümü yapmaktır. 

Kandaki şeker düşüklüğünü kontrol altında tutmak için şeker günlüğü tutmak ve hekiminizle bu sonuçları paylaşmaktan daha fazlasına ihtiyaç vardır. 

Çünkü bir önceki akşamki öğünleriniz, yaptığınız egzersizler ya da insülin dozunuz sizin düşük kan şekeri risk faktörlerinizle ilgili ipuçları verir. Tam da bu noktada düşük kan şekeri trendini takip etmeyi kolaylaştıran, sürekli ölçüm ve kayıt yaptığı için daha kapsamlı şeker verileri sunabilen sensör teknolojileri alternatif ölçüm yöntemi olarak öneriliyor. Bu sayede düşük kan şekeri risklerini ve sebeplerini belirlemek çok daha kolay hale gelir ve hekiminize tedavi kararlarında yardımcı olur. 
Düşük kan şekeriyle ilişkili olan diğer bir sorun ise yaklaşan ve gelişen kandaki düşük şekeri hastaların fark edememesidir. Bu durumda da hastalara önerilen daha sık şeker ölçmektir. Ancak özellikle gece yaşanan düşük kan şekeri durumlarının takibi ve kontrolü rutin parmaktan şeker ölçümüyle uyku esnasında çok daha zorlaşıyor. Ebeveynlerin %63'ü, çocuklarının uykuda en az 1 şiddetli hipoglisemi atağı geçirdiğini raporluyor. 

Sensör teknolojileri ile acısız, sadece sensörü okuyucu cihaza yaklaştırarak kolaylıkla glukoz ölçümü yapılabiliyor, glukoz seyri ve glukoz geçmişi tek bakışta görülebiliyor. Diyabetli çocuklar parmak delmenin zorluğundan ve acısından kurtularak hem rahatlıkla uyuyabiliyor hem de uyurken kaydedilen şeker verileri sayesinde gece şeker trendini rahatlıkla görebiliyorlar. Ayrıca çocuklar uykudayken, onları hiç uyandırmadan ebeveynlerinin sadece sensörü okutarak anlık şeker sonuçlarını görebilmeleri de mümkün olabiliyor. Araştırmalar parmaktan ölçüme kıyasla sensör teknolojilerinin hipoglisemi yani düşük kan şekeri durumunda geçirilen sürede %38 oranında azalma sağladığını göstermiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat