Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dua çiçeği bakımı nasıl yapılır?

12,293
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dua çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Dua çiçeği damarlı ve değişik tonlarda yeşil yapraklara sahip olduğu için bitkinin yaprak bakımı çok önemlidir. Dua çiçeğinin yaprakları gözle görülümeyecek bitki bitleri tarafından istila edilebilir. Bu duaçiçeği yapraklarının kalitesinin bozulmasına neden olur. Bunu önlemek için bitkinin yaprakları düzenli olarak nemli bir bezle silinmelidir. Bu bitkinin bitki bitleri ve diğer parazitlerden korunması için önemlidir.

Maranta dua çiçeği çok derin saksıları sevmez. Yaklaşık 10 cm derinliğinde, yayvan olmayan derinlemesine bir saksı dua çiçeği için ideal olacaktır. Dua çiçeği toprağının humuslu olması ve gerektiğinde sıvı bitki besinleri ile desteklenmesi de bitkinin sağlıklı gelişimi açısından önemlidir. Özellikle kuartz kumu ile yapılacak bir toprak karışımı dua çiçeği için son derece faydalı olur. Böylece balçıklanma ve buna bağlı dua çiçeği kök çürümesi veya küflenme gibi sorunlar da önlenmiş olur.

Gerekli şartlar sağlandığında dua çiçeği bakımı için geriye kalan en büyük risk yaprak bitleridir. Bunlar bitkinin sağlığı ve yapraklarının görünüşünün bozulmasına neden olur. Bunu önlemek için dua çiçeği bitkisinin yaprakları düzenli olarak nemli ve steril bir bezle silinmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat