Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumun başlaması nasıl anlaşılır?

31,156
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumun başlaması nasıl anlaşılır?

Doğumun başlaması öncelikle bir süreçtir. 36. haftadan itibaren gebe vücudunda doğum yaklaşırken bazı değişiklikler hisseder. Bunlardan ilk başta hissedeceği karnın üst kısmının ?fundus- kaburgalarının altından biraz daha aşağıya inmeye başlamasıdır. Bu özellikle mideyle ilgili şikayetlerin rahatlamasıyla ya da kaburgaların altında hissettiği sıkışıklık ya da baskı hissinin azalmasıyla kendini belli edecektir. Bu bebeğin başının aşağıya, pelvik bölgeye inerek başının oraya yerleşmesiyle ortaya çıkan durumdur. 

Bunun dışında, braxton hicks kontraksiyonları dediğimiz daha sonra doğuma yaklaştıkça sıklaşan kontraksiyonlar kendini belli edecektir. Kasılmaların giderek sıklaşması, daha uzun sürmesi, belirli bir düzende gelmesi, bazen ağrılı olması doğumun yaklaştığının habercisi olabilir. 

Doğumun başlaması ile servikalmukus salgısında bir artma olacaktır. Akıntının artığından ya da ıslandığından şikayet edebilir gebelerimiz. Hatta bazen idrar kaçırdığını düşünen bile olabilir. Bu servikal mukusun artmasından kaynaklanan bir durumdur. Sebebi de oradaki bölgenin yani rahim ağzı dediğimiz serviksin doğuma hazırlanması ve  bunun için yumuşamasıdır. Bu süreçte mukus salgısı artacaktır. 

Doğumun yaklaşması ile idrar şikayetlerinin artması, sık idrara çıkma gibi şikayetler olabilir. Bu da bebek başının aşağıya doğru inmesiyle ortaya çıkan basının yaptığı şikayetlerdir. Bazen halk arasında nişan gelmesi olarak adlandırılan mukuslu, kanlı bir tıkacın dışarıya geldiğini görüyoruz. Bu olayın gerçekleşmesi hemen akabinde doğumun olacağı anlama gelmese de birkaç gün içinde doğum ağrılarının başlayacağının da göstergesi olabilir.

Doğuma yaklaşıldığının en bariz göstergesi z suyun gelmesi ya da bir kanamanın olmasıdır.  Böyle bir durumda derhal doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekir. 

Kasılmaların başlaması, kesilmemesi, düzenli olarak gelmesi, yoğunluğunun ve sıklığının artması ve süresinin uzaması, iki kasılma arasındaki sürenin giderek birbirine yaklaşması da doğumun başladığının habercisi olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat