Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumu izleyen aylarda anneler hangi sağlık sorunlarını daha sık yaşar?

49,683
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumu izleyen aylarda anneler hangi sağlık sorunlarını daha sık yaşar?

Doğum sonrası dönemde, özellikle ilk doğumunu yapmış annelerde en sık görülen sıkıntılar emzirmeyle ilgili görülen sıkıntılardır.

Emzirmeyle ilgili sorunların nedenleri

Emzirme hem bebek hem de anne için öğrenilmesi gereken bir süreçtir. Aslında hem bebeğin hem de annenin içgüdülerinde emzirme bilgisi vardır. Ama araya giren yakınlar ve bazı yanlış bilgilendiren hemşireler, çok fazla bu işe karışma eğiliminde olan anneler, kayınvalideler yüzünden emzirme çok sorunlu bir süreç haline gelebilir. Kendi haline bırakılsa zaten bebek memeyi bulacak ve emecektir. Ama her şeyin en ideali olsun toplumu olduğumuz için artık, internetten aldığımız bazı yanlış bilgiler veya yanlış yönlendirmeler nedeniyle emzirmeyle ilgili sıkıntılara çok sık rastlıyoruz.

Emzirmeyle ilgili sıkıntılar 

Emzirmeyle ilgili olarak , bebek aşırı kuvvetli emdiğinden meme ucunun yara olması veya kanaması veya süt yeterince sağılamadığı için, bebek tarafından çekilemediği için ve pompayla da yeterince sağılamadığından göğüslerin dolması, bazen kızarması, enfeksiyon olması ve hatta ilerleyen durumlarda göğüslerde apse olması, süt ateşi gibi sorunlar sık sık karşılaştığımız durumlardır. Doğumdan sonra en sık rastlanan sorunlar bunlardır. İlk günler atlatıldıktan sonra doğumun kendisine bağlı kanamaydı enfeksiyondu gibi sıkıntılar zaten olasılık olarak azalıyor. Ama yine de ufak tefek dikiş yeri sorunları olabilir. Bununla ilgili bazen anneyi olağan kontrolden daha önce görmek durumunda kalabiliriz. Ama genel olarak söylemek gerekirse bunlarla ilgili sıkıntılar da çok fazla değildir.

Doğum sonrası karşılaşılabilen diğer sağlık sorunları

Doğum sonrası genel jinekolojik durumlara bağlı sorunlar; enfeksiyon, akıntı,ağrı gibi sorunlar olabileceği gibi, annenin kendi tıbbi durumu söz konusu olduğu için buna bağlı sıkıntılar da olabilir. Ama genel olarak doğum yapan kadınlar belli bir yaşın altında olduğu için çok fazla sağlık sorunuyla karşılaşmayız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat