Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumdan sonra anneler hangi sıklıkta kontrole gitmeli?

53,117
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumdan sonra anneler hangi sıklıkta kontrole gitmeli?

Normal doğumda 12 saat sonra taburcu olunduğu için hastayı görmeyiz. Ama sezaryende genelde 1 gün sonrasında anneyi hastanede ziyarete gideriz ve annenin dikiş yerlerini kontrol ederiz. Bu kontrolden sonra doktordan doktora değişen bir sıklıkta olmak üzere genelde bir hafta sonunda, sezaryen ise dikiş yerlerinin, normal doğum ise yine epizyotomi dikiş yerlerinin kontrolü için anneyi çağırırız. 

Doğumdan bir hafta sonraki kontrollerde dikkat edilenler 

İncelemede rahimdeki toparlanmaya bakarız. Herhangi bir kanaması olup olmadığına, dikiş yerlerinde bir sorun olup olmadığına bakarız. Sonra da anne evine gittikten sonra emzirmeyle ilgili bir sorun olduğunda yine bizi arar ve gerekirse anneyi tekrar kontrole çağırırız. Veya kanamasıyla ilgili, dikiş yerleriyle ilgili bir sorun olursa anneyi kontrole çağırırız. Onun dışında anneye lohusalık bitiminde görüşelim deriz. Bu doktordan doktora değişiklik gösterebilir. Bazıları 3 ay sonra çağırabilir, bazıları hiç çağırmayabilir. 

Doğumdan sonrası doktor kontrolü

Genelde 6 hafta sonra geldiğinde annelerin egzersizle, cinsel yaşamla ve havuz , deniz gibi aktivitelerle ilgili soruları olacaktır. Öncelikle annenin jinekolojik değerlendirmesini yaptıktan sonra egzersizle ilgili izin verilir.Doğumdan 6 hafta sonrasında yapılan bu kontroller sırasında genellikle simir de alınır. Ama ertelenebilir de.

Doğumdan sonra egzersiz

Normal doğumda kırkı çıktıktan sonra hatta çok daha erken bir dönemde normal doğum olduğu için full egzersize izin verilirken; Sezaryenle doğum yapanlarda 3. aya kadar karın egzersizleri, mekik çekme hariç diğer egzersizlere izin verebiliriz.

Cinsel yaşam da yine 6.haftadaki bu jinekolojik muayeneden sonra başlayabilir. Deniz, havuz gibi aktiviteler de kırk çıktıktan sonra başlayabilir. O yüzden de anne bu soruların cevaplarını da merak ettiği için doğumdan 6 hafta sonrasında biz anneyi kontrole çağırarak değerlendirmesini yaparız. Daha sonra da kadının durumuna göre 6 ay sonra ya da 1 yıl sonra tekrar jinekolojik değerlendirmeye çağırılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat