Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası kanama normal mi?

194,949
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası kanama normal mi?

Bebek doğduktan ve plasenta çıktıktan sonra rahim hızlı bir şekilde kasılarak kanamaları durdurmaya çalışır. Plasentanın yerleştiği yerin altında bebek ile anne arasında kan alışverişini sağlamak için büyük damarlar oluşmuştur. Gebelik döneminde ve plasenta oradan çıkınca kanamaya başlayacaktır.

Kanamanın durma nedenleri

Kanamayı durduran mekanizma oksitosin hormonu sayesinde rahmin kasılmasıdır. Özellikle ilk altı saatlik dönemde, rahmin kasılması herhangi bir nedenle bozulursa, rahimde fazla miktarda kanama söz konusu olabilir. Ama genelde ister normal doğum, ister sezaryenle doğum olsun adet miktarını bir miktar geçebilecek az miktarda bir kanama, günler boyunca devam edebilir. Bu günler boyunca devam eden kanamanın hem rengi giderek koyulaşır hem miktar olarak azalır. Genelde üç haftanın sonunda çok fazla bir kanama olmaz. 

Kanamanın olmadığı durumlar 

Bazı anneler ise sezaryenle doğum yaptım hiç kanamam olmadı diye bizi arar. Bunun nedeni de sezaryen sonrası rahim kasılması için verilen ilaçlarla birlikte sezaryen esnasında rahim içinin bizim tarafımızdan elle temizlenmesi nedeniyle rahimin nispeten kanamaya daha az eğilim göstermesidir. Normal doğum sonrası da bu durum söz konusu olabilir. Kanama olmaması anormal bir durum değildir. Kanama olması da, anneyi endişelendirmeyecek belli bir miktara kadar normaldir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat