Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası dönemde annede ne tür fiziksel değişiklikler olur?

87,598
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası dönemde annede ne tür fiziksel değişiklikler olur?

İster normal doğum ister sezaryen olsun bebek doğduktan ve plasenta çıktıktan sonra artık geriye dönüş süreci başlar. Geriye dönüş demek hamilelik öncesi döneme dönüş demektir. Hamilelik sonrasında meydana gelen değişimlerin bir kısmı ilk günlerde eski haline dönerken, önemli bir kısmı daha geç dönemlerde geriye döner. 

Genellikle lohusalık döneminin bitiminde, kırkı çıktıktan sonra anne hamilelik öncesi döneme fizyolojik olarak geri dönmüştür. Ama fiziksel geri dönüş, alınan kiloların verilmesi, çatlaklar oluşmuşsa bunların kaybolması, ödemler varsa bunların ortadan kalkması biraz daha uzun sürebilir.

Sezaryenle doğum yapan annede fiziksel değişiklikler 

Özellikle sezaryenle doğum sonrası ayaklardaki ödem doğumdan sonraki ilk günlerde daha fazla olabilir. Sezaryenle doğum yapmış bir anne yatakta daha fazla yattığı için, normal doğum yapmış birine göre ödem çözülürken yavaş yavaş yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru inerek çözüldüğü için özellikle sezaryenle doğum yapmış olanlarda ayaklarda ödem daha fazla olabilir.

Doğum sonrası solunum sistemi

Hamilelik döneminde ortaya çıkan en önemli değişikliklerden bir tanesi de solunum sisteminde ve kalpte ortaya çıkan değişikliklerdir. Dokuz ay boyunca bebeği barındırmak için ve onu beslemek için ortaya çıkan kalp atım hızındaki artmalar, solunum sayısı artışı ve solunum kapasitesindeki, yani bir nefes almada içeri çekilen hava miktarının artması şeklinde meydana gelen değişiklikler hızla geriye dönecektir.

Fiziksel olarak ve fizyolojik olarak değişikliklerin çoğu altı haftanın sonunda eski haline döner, ama fiziksel olarak kilo vermek ve diğer bazı konularda meydana gelen değişiklikler annenin yaptığı egzersize ve beden durumuna göre biraz daha uzun sürebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat