Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası cinsel isteksizlik nedir?

998
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası cinsel isteksizlik nedir?

Cinsel etkinliğe girmeye dair arzunun azalması, fantezilerin ve cinsel rüyaların yokluğu doğum sonrası olağan kabul edilen bir süreçtir.


Aslında bu bir hastalık olarak kabul edilmez. Kadınlarda değişen hormonal profil, değişen yaşam şartlarına uyum gibi zorluklar ile ilgili bir süreliğine cinsellik ertelenir.  Bu, aslında evrimsel olarak bakıldığında kadının toparlanma sürecine dair iyileştirici de bir şeydir. O dönemde sadece bebeğe bakım verme çok daha önemli olabiliyor bazen. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta kadında görülen cinsel isteksizlik normal olarak karşılanır. Bununla birlikte doğum sonrasında kadın bedeninin, vajinal yapının da kendine gelmesi açısından, bu dönemde cinselliğin yaşanmaması sağlık anlamında da uygundur. 40'ın çıkması da aynı döneme denk gelir. Sonrasında yavaş yavaş, hormonal profil de düzene girmeye başlar; bebeğin bakım süreci normalleştiğinde, buna alışıldığında cinsel istek tekrar yavaş yavaş normale döner. 

Doğum sonrasında sürekli ağlayan ve bakıma ihtiyacı olan yeni aile üyesi ile karşılaşan aile bireyleri, ona yetememe korkusu yaşayan bir anne ve yaşanan farklı süreç nedeniyle, ve hatta kadın ile erkeğin aynı odada yalnız kalamadığı bir ortam düşünüldüğünde, cinselliği çağrıştıracak aktivitelerin de olmaması nedeniyle cinsel isteksizlik görülmesi normaldir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat