Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası cinsel isteksizlik neden olur?

951
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası cinsel isteksizlik neden olur?

Doğum sonrası dönemde hormonal çehrenin değişmesi, kadın açısından cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. Özellikle süt vermeyi sağlayan hormon hem cinsel isteği azaltıyor, bir yandan da vajinal ıslanmaya da engel olabilir veya geciktirebilir. Dolayısıyla birleşmeyi ağrılı bir şekilde deneyimleyen kadın, daha sonrasında bundan kaçınmaya başlayabiliyor. 


Ama psikolojik etkenler kuşkusuz ki doğum sonrası cinsel isteksizlikte daha önemli bir rol oynuyor. Bu hem kadın hem de erkek için böyle. Örneğin annelik ve babalık ile ilgili rollere sahip olunuyor. Eskiden sevgiliniz ve eşiniz olan kadın erkekler açısından bakıldığında artık bir anne sevgili oluyor. Kadın süt veriyor ve bununla ilgili cinsellik sırasında yaşanan bazı zorluklar da var. Bebeğin beslenmesine ket vurma gibi sorunlar var. Örneğin memeler kimin diye düşünülebiliyor. Kadının mı, çocuğun mı, erkeğin mi?

Bunlar ciddi anlamda hem kadının hem de erkeğin cinsellikten kaçınmasına yol açabiliyor. Öte yandan doğum sonrası depresyon ciddi bir neden olabiliyor. Hayata dair isteği kaybolan kadın, cinselliğe ilgisi ve arzusu da azalabiliyor. 

Yorgunluk kuşkusuz önemli bir etken. Doğum sırasında bir travma yaşanmışsa, bu travmalar, doğum sonrası anne veya bebeğin yaşadığı sıkıntılar, kimi doğumların ardından kadındaki dikişler, kadındaki hareket etme zorlukları kadının cinsellikten soğumasına yol açabiliyor. Öte yandan kadının beden algısı da cinsel istek açısından önemli bir faktör. Kadının kendini şişman, beğenilmeyeceğini düşündüğü bir görüntüde hissetmesi cinsel arzuların azalmasına yol açabiliyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat