Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapının ne tür yan etkileri var?

171,823
kez izlendi
Puan: 4.36 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapının ne tür yan etkileri var?

Doğum kontrol haplarının yan etkileri çağımızda oldukça azaltılmış durumda. Bunların başlıcaları iştahta artma, bulantı, kusma, kilo artışı ve baş ağrısıdır. 

Bunların yanı sıra östrojen ve progesteron yüklenmesine bağlı olarak bacaklarda, karında, göğüslerde ve beyinde ödem sebebiyle rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Mantar rahatsızlığı da sık görülmektedir. Özellikle kutunun sonuna doğru ortaya çıkan, adet öncesinde daha sık rastladığımız kaşıntı, akıntı gibi şikeyetlere de rastlamaktayız.

En büyük korkularımızdan biri, ilaçların kullanımı sonucunda oluşabilecek tromboembolik ataklardır. Yani damar içinde pıhtılaşmayı artırıp, buradan bir pıhtının beyin damarlarına kadar gitmesi söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden ailesinde böyle bir hikaye olan kişilere doğum kontrol hapı kullanımını önermiyoruz.

Doğum kontrol hapı tüylenme yapmaz

Bilinen en büyük yanlışlardan biri doğum kontrol haplarının tüylenme yapmasıdır. Aksine bazı durumlarda tüylenmeyi engellemek amacıyla da doğum kontrol hapı verebiliyoruz.

Doğum kontrol hapları bacakta ödem yapması sebebiyle varislere yol açabilir veya bacakta şişliğe sebep olabilir. Yine hormonal etkilerle, kişiden kişiye değişen oranlarda göğüsler çok fazla şiş hale gelebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat