Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapı kullanmayı bırakanlar daha zor mu hamile kalır?

145,058
kez izlendi
Puan: 4.51 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapı kullanmayı bırakanlar daha zor mu hamile kalır?

Doğum kontrol hapı kullananlar hap kullanmayı bıraktıktan sonra daha zor hamile kalmaktan korkuyorlar ancak böyle bir şey söz konusu değildir.

Doğum kontrol hapı kısırlık yapmaz. Bırakıldıktan sonra en az iki ay başka bir yöntemle korunulmasını öneririm. Çünkü biz gebelik yaşını son adet tarihine göre hesap ediyoruz.

Doğum kontrol hapı yumurtlama döneminden birkaç ay önce bırakıldıktan sonra bile etkilerini sürdürebiliyor. Bu da adet döngüsünde değişikliklere neden olabiliyor.

Doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra bir 2,5-3 ay gibi bir süre yani 3 siklus boyunca geçici yöntemle korunmak gerekir. Ancak ondan sonra hamile kalmak daha uygun olur.

Bu nedenle son adet tarihini belirleme ve gebelik yaşını hesaplamada sıkıntılara yol açabileceğinden mutlaka kişinin adet döngüsü normale döndükten sonra hamile kalınmasını önermekteyiz.
Bunun dışında hemen hamile kalındığında aslında risk oluşturacak bir durum olduğu düşünülmemelidir.

Doğum kontrol hapı bırakıldıktan hamile kalma oranının yaşla bağlantısı yoktur. Yaş ilerledikçe yumurtalıkların fonksiyonlarında azalmalar oluyor. Dolayısıyla hamile kalmakta güçlük yaşanabilir ancak bunun tamamen doğum kontrol hapı kaynaklı olacağını düşünmek yanlış olacaktır Bıraktıktan sonra 3 ay farklı bir yöntemle korunduktan sonra korunmasız ilişkiler sürdürülmeli. 1 sene içerisinde gebe kalınmazsa doktora başvurmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat