Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dış genital bölge hijyeni neden önemlidir?

86,994
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dış genital bölge hijyeni neden önemlidir?

Kadınlar arasında artan problemlerden biri olan genital bölge sorunları Türkiye'de her 10 kadından 7'sini etkilemektedir . Kadın doğum polikliniklerimize en sık başvurma sebepleri arasında ürogenital enfeksiyonlar yer almaktadır.

Kadın vücudunun en nemli, en sıcak ve en hassas bölgesi olan dış genital bölge özel bir bakım ve temizliğe ihtiyaç duyar. Ter, idrar ve menstru?el kan gibi atıklarının bu bölgede bulunması hastalık oluşturan mikropların yerleşip çoğalması için oldukça elverişli bir ortam oluşturur. 

Menstrüasyon, gebelik ve lohusalık dönemi, menopoz ve sonrası dönemler genital bölge hijyeninin bozulabildiği zamanlardır. Ayrıca zayıflayan bağışıklık sistemiyle bağlantılı faktörler, kullanılan diğer ilaçlarla ilgili faktörler ve cinsel aktivite ile bağlantılı faktörler de genital bölge hijyenini etkiler. 

Vajinada doğal olarak bulunan koruyucu bakterilerin sayısı menstrüasyon döneminde düşer ve bu da kötü bakterilerin çoğalmasına neden olabilir. Bunu önlemek için bu dönemde hijyenik ped ve tamponların sık sık değiştirilmesinin yanı sıra, laktik asit içeren bir özel bölge bakım ürünüyle temizlik ve hijyen sağlanabilir.

Gebelik sırasında da bu bölgenin hassas doğal dengesi hormonal değişiklikler ve zayıflayan bağışıklık sistemi nedeniyle bozulabilir. Gebelik döneminde bölgenin pH'ı artar ve bu da enfeksiyonlara yol açabilir. Bu dönemde de dış genital bölge hijyenine özellikle dikkat edilmesi ve temizlik amaçlı özel formüle edilmiş ürünlerin tercih edilmesini öneririm.

Yine menopoz sırasında ve sonrasında, vücut daha az miktarlarda kadınlık hormonu olan östrojeni üretir ve bu da vajina duvarının incelmesine, kurumasına ve hasar görmeye daha yatkın olmasına neden olur. Nemlendirici faydası olan özel yıkama ürünleri dış genital bölge kullanımı için uygun olacaktır.
      
Gvyna ürünleri, kozmetik ürünlerdir.     

Kaynaklar
- Millward Brown Intim Bakım Anketi Aralık 15 , 25-35 yaş arası AB grubu 500 kadın 
- Gupte P et al. Indian J Sex Transm Dis 2009;30:130-33.
- Johnson SR et al. J Low Genit Tract Dis. 2010;14(4):287-94.
- Vaginitis: differential diagnosis and management. Sebastian Faro. 2004, The Parthenon Publishing Group. ISBN 1-84214-159-7.
- Quan M. Postgrad Med. 2010;122(6):117-27.
- Workowski KA, Bolan GA; Centers for Disease Control and Prevention. MMWR Recomm Rep. 2015 Jun 5;64(RR-03):1-137.
- http://www.health.harvard.edu/womenshealth/managing_common_vulvar_skin_conditions
- https://www.uihealthcare.org/vulvar-skin-care-guidelines/

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat