Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dirençli epilepside ketojenik diyet tedavisi etkinliği nedir?

8,632
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dirençli epilepside ketojenik diyet tedavisi etkinliği nedir?

Hipokrat zamanından beri yani 1 milenyum öncesinden bu yana, açlıkta oluşan biyokimyasal değişikliklerin epilepsiye iyi geldiği bilinmektedir. Ketojenik diyet yüksek düzeyde yağ, düşük düzeyde karbonhidrat ve büyümeye yetecek kadar proteinden oluşan ve dirençli epilepsi tedavisinde yüzyıldan beri önerilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, vücut ve beyni başlıca yakıt olarak, glikoz yerine, yağ ve keton cisimcikleri kullanmaya zorlar. Ketojenik diyetin etkileri antikonvulsan etkiyle ilişkili fakat bununla kısıtlı değildir. Ketozis, glikoz azalması, yağ asitlerinin artması, biyoenerji depoların artması ile etki etmektedir.

 

Günümüzde ketojenik diyet tedavisi, dirençli epilepsi için kanıtlanmış bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Ketojenik diyet tedavisinin dirençli epilepside ve çeşitli epileptik sendromlarda etkinliği kanıtlanmıştır.

 

Ketojenik diyet tedavisinin etkinliği nöbet ve epilepsinin tipi, hastanın yaşı, cinsiyeti veya etyolojiyle ilişkili değildir. Son 20 yılda ketojenik diyet tedavisinin etki mekanizmaları daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır.

 

Yapılan araştırmalar çok yüksek yağ, çok düşük karbonhidrat ve yeterli protein içeren ketojenik diyet tedavisi ile dirençli epilepsi hastası çocukların %56'sının nöbetlerinde %50'den fazla azalma sağlanmakta olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışmalarda bebeklik çağı epileptik sendromlarında bu etkinliğin çok daha yüksek olduğu görülmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat