Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dirençli epilepsi nedir?

8,593
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dirençli epilepsi nedir?

Beynimiz, nöron adı verilen milyonlarca hücreden oluşmaktadır. Bu hücreler kimyasal aracılar yoluyla birbirleriyle iletişim halinde bulunur. Nöbet dediğimiz durumlarda, beyinde anormal aşırı aktiviteler meydana gelir ve bunun sonucunda vücudumuzda anormal hareketler, duyular veya hisler ortaya çıkmaktadır. Epilepsi ise tekrarlayan nöbetlerle karakterize bir hastalıktır.

 

Epilepsi beynin en sık görülen hastalığı olarak kabul edilmektedir. Her yaşta görülebilmekte ve tanı klinik ve nörofizyolojik araştırmalarla yapılmaktadır. Dünya genelinde yaklaşık 65 milyon kişinin, Türkiye?de ise 750 bin kişinin epilepsi hastası olduğu tahmin edilmektedir. 


Epilepsinin ilk basamak tedavisinde genellikle tercih edilen antiepileptik ilaçlar, hastaların 3'te 1'inde nöbetlerin kontrol altına alınmasında etkili olmazlar. Nöbet tipine uygun olarak seçilmiş, tolere edilebilir ve uygun dozda kullanılmış 2 ilaca rağmen nöbetlerin devam ettiği epilepsilere ilaca dirençli epilepsi veya kısaca dirençli epilepsi denilmektedir. Eğer ilk 2 ilaç tedavisi başarısız olursa diğer denemelerde nöbetlerin kontrolünde başarı şansı %5'in altına düşmektedir. Uluslararası rehberlere göre iki antiepileptik ilaç almasına rağmen nöbetleri kontrol edilemeyen çocuklar dirençli epilepsi tanısı almaktadır. Çocukluk çağına baktığımızda dirençli epilepsi hasta sayısının 55 bin olduğu söyleyebiliriz.

 

Dirençli epilepsisi olan çocuklarda eğer cerrahi olarak çıkarılabilecek bir lezyon yoksa diğer bir deyimle çocuğun cerrahi şansı yoksa ilaç dışı tedaviler düşünülmelidir.  İlaç dışı tedaviler arasında ketojenik diyet ve epilepsi pili tedavileri bulunmaktadır.

 

Ketojenik diyet tedavisi ilaç dışı tedavilerden biridir. Dirençli epilepsi tedavisinde etkili bir yaklaşım olan ketojenik diyet tedavisi uygulanması düşünülmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat