Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Devam sütünün içindekiler kısmında anlamını bilmediğim içerikler nelerdir?

22,318
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Devam sütünün içindekiler kısmında anlamını bilmediğim içerikler nelerdir?

Devam sütü kutularında, özellikle içindekiler kısmında bilimsel isimleri yer alan ve okuduğumuzda bize yabancı gibi gelen bileşenler olabiliyor. Bu bileşenlerin birçoğu aslında günlük hayatta bildiğimiz, tükettiğimiz bileşenler olmasına rağmen, mevzuat sebebiyle paket üzerine bilimsel isimleri yazılmakta.  Bu bileşenlerin her biri de bebeğin ihtiyacı olan besin ögeleri.  

Örneğin L-askorbik asit veya kalsiyum L- askorbat görürsünüz etikette. Askorbik asit C vitamininin kimyasal adıdır. Askorbik asit, askorbat içeren ifadeler size bunun aslında C vitamini olduğunu ifade etmeli. Bildiğimiz gibi günde belli miktarda vitamin ve minerali beslenme yoluyla almak durumundayız. Bunlar vücudumuzda üretilemeyen hayati maddelerdir. C vitamini bağışıklık sisteminin normal fonsiyonunu korumasına katkıda bulunan bir vitamindir. Bunu anneler çok iyi bilirler. 

Laktoz, anne sütü dahil, sütün kendi doğal yapısında bulunan ve bebeklerin karbonhidrat ihtiyacını karşılayan besin ögesidir.  Temel enerji kaynağıdır. 

Nikotinamid, nikotinik asit en iyi bildiğimiz adıyla B3 vitaminidir, Enerji oluşum mekanizmasına ve cildin korunmasına katkı sağlar.

Siyanokobalamin, hidroksikobalamin B12 vitaminidir, normal kan hücresi oluşumuna katkıda bulunur. Yine bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunun korunmasına destek olur. 

Kolekalsiferol, ergokalsiferol D vitaminidir. Çok iyi biliriz ki D vitamini kemik gelişimi için olmazsa olmaz bir vitamindir.  

Prebiyotik lifler; frukto oligosakkarit ve galakto oligosakkaritler olarak içindekiler kısmında yer alır. Kimi faydalı bakterilerin bağırsaklarda tutunmasına, bağışıklık sistemini desteklemeye ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. 

Probiyotik mikroorganizmalar, faydalı mikroorganizmalardır. Üründe belli bir miktarda bulunduklarında onların da sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıları vardır.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat