Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Deliksiz uyumak için ne yapmalı?

8,433
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Deliksiz uyumak için ne yapmalı?

İyi, güzel, kaliteli ve deliksiz bir uyku için öncelikle günlük hayatımızı organize etmemiz gerekiyor. Gece deliksiz bir uyku uyuyabilmek için gün içinde maksimum sürede uyanık kalmamız gerekir. 

Gece uykusu iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi "derin uyku" adını verdiğimiz, vücudu fiziksel olarak dinlendiren uykudur. İkinci kısım ise "rüya uykusu" adlı hafızayı dinlendiren rüya uykusudur. 

Gecenin ilk kısmında halk arasında deliksiz uyku olarak tanımlanan derin uyku daha fazladır. Derin uykunun artabilmesi, gündüz uyanık kalınan süre ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla gün içinde maksimum sürede uyanık kalmak gece uyunduğunda deliksiz uykuyu getiren şeylerden bir tanesidir. 

Kişi stres içindeyse, gergin bir hayatı varsa, günlük yaşam içerisinde kendisini rahatlatacak vakti yoksa gece uyumadan bir saat önce bir zaman aralığı bırakmalı. Bu sürede hafif bir müzik dinleyerek, kendisini rahatlatacak bitki çayı, yoğurt, süt gibi gıdaları alarak veya ılık bir duş alarak vücudunu rahatlatıp yatağa gidebilir. Bu rahatlatma hareketleri kişinin uykuya rahat dalmasını, daha sonrasında da uykunun daha derin olmasını sağlayacak unsurlardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat