Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Damar sertliği nasıl tespit edilir?

69,871
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Damar sertliği nasıl tespit edilir?

Damar sertliği tanısı hiç bulgu vermeden konulabilir. Risk faktörleri olan insanların özel taramalardan geçmeleri sonucunda erken dönemde damar sertliği yakalanabilir.

Risk grupları

Örneğin 55 yaşında bir erkek uzun yıllardır sigara içiyor, ailesinde damar sertliği var ve şeker hastalığı var. Bu tip insanlarda kalp dışındaki damarlara damar ultrasonuyla çok rahatlıkla bakılabilir.

Boyundaki damarlar, karın içindeki aort damarı, böbrek damarı ve bacak damarlarına damar ultrasonu ile bakılarak hem tanı konabilir hem de hastalığın hangi safhada olduğu belirlenebilir.

Test yaptırın

Eğer kalp damarlarında bir problem varsa, damar sertliğinin yaygınlığını ortaya çıkarabilmek için farklı testler kullanılır.

Bu amaçla efor testi, kalbe yapılan sintigrafi, bilgisayarlı tomografiyle veyahut kasıklardan ufak bir kateterin damar içine sokulmasıyla yapılan kalp anjiyosu yapılabilir. Bunları hangi hastada hangi şekilde kullanacağına kardiyolog karar verir.

Damar ultrasonu

Kalp dışındaki damarların tanısında damar ultrasonunun yeri çok önemlidir çünkü hastaya eziyet vermeden koyduğumuz bir tanıdır. Fakat bu her hastada her zaman iyi sonuç vermeyebilir.

Bu durumda kalbe uygulanan anjiyo gibi diğer damarların anjiyosu da yapılabilir. Bunun dışında tanı koymada klinik inceleme çok önemlidir.

Dolayısıyla klinik incelemeyi bir damar ultrasonu veyahut da anjiyoyla kombine ettiğiniz zaman çok güvenilir bir tanı elinizde olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat