Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocukların interneti güvenli ve kontrollü kullanması nasıl sağlanır?

416
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocukların interneti güvenli ve kontrollü kullanması nasıl sağlanır?

Çocuklara güvenli ve kontrollü internet kullanma becerisini kazandırma hiç şüphesiz hem bilgi hem de uygulama tarafı olan bir konudur. Bu anlamda anne ve babanın ve okulun ciddi anlamda bu becerileri kazandırmak için eğitim vermesi gerekir.


Bu eğitimi sadece güvenli internet kullanımı olarak görmemek lazım. Bu eğitimin içinde aktif kullanma eğitimi de çok önemlidir. Çünkü aktif kullanma eğitiminin içinde örneğin internette kişinin sadece tüketmesi değil, aynı zamanda bir şeyler üreterek var olmasına dair bilgiler taşır.

Sınırlı kullanma da çok önemli becerilerden bir tanesidir. Belli bir süre içinde kullanmayı sağlar. Amaçlı kullanma da eğitimin bir parçasıdır. Sadece vakit geçirme değil, bir ama doğrultusunda internet kullandırmayı hedefler. 

Sorumlu kullanma eğitimin bir başka boyutudur. Kullanırken kimseye zarar vermemeyi amaçlar. Yasal kullanım, herhangi bir şekilde yasal süreçleri ihlal etmemek de boyutlardan bir diğeridir. Dolayısıyla interneti ve teknolojiyi doğru kullanmanın çok boyutu vardır. Bu boyutların hem ailede hem de okulda öğretilmesi gerekir. İkinci olarak internet kullanımını ile ilgili bu kuralların uygulanması hem okul hem de aile bazında denetlenmesi, kontrol edilmesi ve en önemlisi, model olarak çocuğa rehberlik edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat