Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocukların cinsel içerikli oyunları nedeniyle kaygılanmak gerekir mi?

865
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocukların cinsel içerikli oyunları nedeniyle kaygılanmak gerekir mi?

Çocukların cinsel içerikli oyunları gelişimin ve oyun gelişiminin bir parçası ve çeşididir. Okul öncesi dönemde başlayıp ilkokulun orta dönemine kadar süregelen ve doğal gelişim sürecinde beklediğimiz davranışlardır. Bu nedenle çocukların cinsel içerikli oyunlarından çekinmemek, korkmamak, bunun zamanı geldiğinde 3 - 4 yaş itibari ile her an olabilecek bir oyun çeşidi olduğunu bilmek, karşılaştığımızda aşırı yoğun jest ve mimiklerden kaçınmak, cezadan ve yasaklayıcı tepkilerden uzak durmamız gerektiğini bilmek en uygun davranış biçimidir.

Çocuklar oyunda keşif de yaptıkları için, her şeyi öğrenmeye ve keşfetmeye meraklı olduklarından kendi vücutlarına veya karşılarındaki kişinin vücuduna bilinçsiz de olsa zarar verebilecek davranışlarda bulunabilirler. 

Oyunların çocuğun vücuduna bilinçsiz olarak olsa da zarar verebilecek noktaya geldiğinde oyuna müdahale etmek, çocuğa sınırlarını söylemek ama bu sınırları "bu çok ayıptır, çok yanlıştır, çok günahtır, bunu yaparsan şöyle olur, böyle olur, cinsel organların yara olur, mikrop kaparsın, ciddi bir hastalığa yakalanırsın, seni hastaneye götürmek zorunda kalırız, bu yaptığını arkadaşının annesi görürse sana çok kötü kızar, bunu babana da söyleyeceğim, bir daha görürsem sana şu cezayı vereceğim" tarzındaki tehditvari, kısıtlayıcı ve cezalandırıcı konuşmalar ve sınırlandırmalar, çocuğun ya suçluluk duygusu yaşayıp, bunu oyunlarında veya ileriki yaşamında hiç yaşamamasına, deneyimlememesine sebep olur ya da buna daha çok merak sarıp, gizli ortamlarda ve daha fazla sayıda, abartarak, tanımadığı kişileri de içine alarak deneyimlerde bulunmasına sebep olabilir ki, bu açıdan uyarıların tarzı, niteliği çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat