Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda inatlaşma neden olur?

46,001
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda inatlaşma neden olur?

İnatlaşma her insanda her yaşta görülebilecek bir davranıştır. Özellikle 2 ile 4 yaş arasında daha sık karşılaşılan bir problemdir.

Çocukta inatlaşmanın 2 yaşında başlamasının nedeni çocuğun artık kendi benliğinin farkına varmasından kaynaklanır. Çocuk artık kendi bireyselliğni, bağımsızlığını ortaya koymak ister. Bu nedenle de kendi istediği şeyleri yapma eğilimine girer. Aileler çocuklarının bu eğilimi karşısında hayır demeye başlar ve çocuk da bunu aileden öğrenip o da hayır demeye başlar. Anne babanın yanlış tutumu nedeniyle çocukta inatlaşma artar.

Çocuklarda inatlaşma olması kaçınılmazdır. Ama bunun şiddeti, süresi ve nasıl çözülebileciği aile tutumuna bağlıdır. Çocuklar bende varım, bende bireyim, bende özelim duygusunu tatmak isterler. Anne ve baba kendi dediğini sürekli çocuğa yaptırıyorsa çocukta özgüven problemi başlayacaktır. Çocuk bir birey olarak kendini ortaya koyamacaktır.

Çocuk isteklerinin birazını elde ederek, birazını elde edemeyerek neden sonuçları görmelidir. Mantıklı istekleri ve mantıksız istekleri arasındaki farkı ebeveynden öğrenerek doğru seçimleri kendi bulmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat