Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda güneş yanığının acısını dindirmek için neler yapılabilir?

982
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda güneş yanığının acısını dindirmek için neler yapılabilir?

Çocuklarda güneş yanığının acısı yetişkinlere benzer bir şekilde cildin kızarmasından ve gerilmesinden kaynaklanır. Bu sebeple güneş yanığı acısı duyan çocuğa yapılabilecek ilk müdahale onu serin bir ortama almak olacaktır.

Çocuğunuzun kızaran cildini kaplayacak şekilde soğuk ve tercihen ıslak bir tişört giydirmek ya da  kızarmış bölgeye ıslak bezlerle kompres yapmak çocuğun rahatlamasına yardımcı olacaktır. 

Eğer cilt yüzeyinde oluşan yanık şiddetliyse bu durumda anestezik kremleri kortizon içeren kremlerle karıştırarak günde birkaç kez sürmek yanık ve gergin alanın daha çabuk kendini toparlamasına olanak sağlar. 

Güneş yanığı güneşte kaldıktan 2-4 saat sonra kendini göstermeye başlar. Ortalama olarak 48 saat sonra  en şiddetli aşamasına geçer. Yaklaşık iki gün boyuca çocuğumuzu gözlemeli ve pansuman yapmayı ihmal etmemeliyiz. 

Güneş yanığının çok şiddetli olması durumunda çocuğa çocuk aspirini gibi ilaçlar vermek de, çocuğun çektiği acıyı ve ağrıyı azaltmak açısından son derece faydalı olacaktır.

Akut dönemi geçtikten sonra, büzülen deride kaşıntı belirtileri ortaya çıkar ve bu kaşıntılar çocuğun gece uyumasını engelleyecek kadar sık olabilir. Böyle bir durumda ise nemlendirici losyonları sık sık tekrarlamak çocuğun kaşıntısını gidermeye yardımcı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat