Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda güneş yanığına nasıl müdahale edelim?

458
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda güneş yanığına nasıl müdahale edelim?

Çocuklarda güneş yanığı ortaya çıktığında çocuğu serin bir ortama almak önceliğimiz olmalıdır. Güneşin etkisiyle kızaran ve kabaran cilde serin pansumanlar yapmak gerekirse ıslak bir kıyafet giydirmek, çocuğun cildini rahatlatacaktır. 


Güneş yanığı olan bölgelerde ortaya çıkan şişme ve gerilmeyi gidermek için nemlendirici krem ve losyonlardan faydalanabiliriz. Birçok kişinin yaptığı gibi güneş yanığı olan alana diş macunu ya da yoğurt sürmek gibi aktiviteler güneş yanığının şiddetini azaltmayacağı gibi cildin üzerinde kuruyarak daha sonra arındırılması güç bir hale gelecek ve cildi daha fazla tahriş edecektir. 

Eğer güneş yanığı su kabarcıklı bir hal almışsa o zaman cilde daha nazik davranmak gerekir. Cilt üzerindeki su kabarcıkları patlamışsa nemlendirici losyonlara ek olarak antibiyotik içeren kremler sürmek patlayan alanların mikrop kapmasını önleyecektir. Güneş yanığı belirtilerine güneş çarpması belirtileri de eşlik ediyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve yardım alınmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat