Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır?

739
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda güneş yanığı tedavisi, güneş yanığının şiddetine göre ayarlanmalıdır. Eğer ciltte hafif bir kızarıklık varsa nemlendirici losyonları sık sık tekrarlamak, güneş yanığının önüne geçmek için yeterli olabilir.

Eğer güneş kızarıklığına ciltte şişme de ilave olmuşsa, yanık bölgesine soğuk kompresler yapmak, gerekirse ıslak bir tişört giymek çocuğu daha çabuk rahatlatacaktır. 

Çocukların cildi vücut kitlesine göre fazla alan kapladığından güneş yanığı olan çocukta sıvı kaybı erişkinlere göre daha fazladır. Bu yüzden güneş yanığı olan çocuklara bol bol sıvı verilmeli, vücudun sıvı dengesinin bozulmamamasına özen gösterilmelidir. 

Güneş yanığı tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir çocuğun serin bir ortamda tutulması onu rahatlatacaktır. Eğer su kabarcıkları oluşacak kadar şiddetli bir güneş yanığı olmuş ise o zaman soğuk kompresler uygulanabilir ve gerekirse aspirin türü ilaçlar verilebilir.

Su kabarcıklarının sıyrılması halinde sürdüğümüz nemlendirici losyonlara anti-biyotikli kremlerin ilave edilmesi enfeksiyon riskini ortadan kaldırmamıza yardımcı olur. 

Son aşamada, eğer ciltteki güneş yanığı belirtilerine bulantı, baş ağrısı, bilinç kapanması gibi güneş çarpması belirtileri de eşlik ediyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat