Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda güneş yanığı nedir?

2,225
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda güneş yanığı nedir?

Güneş yanığı korunmasız bir şekilde güneşte kalmanın bir sonucu olarak ciltte kızarıklık ve ileri evrelerde su toplama şeklinde kendini gösteren bir fiziksel reaksiyondur.

Güneş yanıkları her yaşta ortaya çıkabilmekle beraber, bebek ve çocuk cildinde daha şiddetli sonuçları gözlenebilir. Çocuk cildinde pigment miktarı yetişkinlere göre daha az olduğu için güneş ışınlarına ve potansiyel güneş yanmalarına karşı daha duyarlıdırlar. Bu sebeple çocuklarda güneş yanığı oluşumu daha kolaydır.

Güneşte kaldıktan 2-4 saat sonra açık alanlarda kızarıklıklar ortaya çıkar. Eğer güneş ışınlarının çocuk cildindeki etkisi çok şiddetliyse, su toplamalar gözlemlenebilir. 

Güneş yanığı olarak nitelenebilecek bölgelerde fazla su kaybı olduğu zaman güneş yanığına güneş çarpması da eşlik edebilir. Böyle durumlarda çocuklarda aşırı baş ağrısı ya da şiddetli baş dönmesi, bulantı ve kusma görülebilir. Vücutta bulantı, kusma ve benzer şekillerde çok fazla su kaybı olduğu zaman çocuklarda bilinç kaybına varıncaya dek birçok olumsuz sonuçla karşılaşılabilir.

Ciltte kızarıklık ve hafif şişkinliklerle ilerleyen güneş yanığı durumlarında çocukları rahatlatıcı önlemler almamız yeterli olacaktır. Fakat çocukta baş ağrısı, bilinç kapanması gibi belirtiler de gözleniyorsa, hiç vakit kaybedilmeden bir sağlık noktasına başvurulmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat