Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda güneş yanığı neden olur?

129
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda güneş yanığı neden olur?

Deniz kenarında ya da açık havada oyuna dalan çocuklar zamanın nasıl geçtiğini çoğu zaman anlamazlar. Bilinçsiz bir şekilde uzun süre güneş altında kalmalarının bir sonucu olarak güneş yanığı belirtileri ciltte kendini gösterir.

Özellikle deniz kenarında tepeden gelen güneş ışınlarının yanı sıra denizden, kumdan ya da  sudan yansıyan ışınlar güneş ışınları, güneş yanmalarının daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasına sebep olur. 

Yaklaşık olarak 2-4 saatte kızarmaya başlayan çocuk cildi zamanla şişmeye ve gerilmeye başlar. İleri vakalarda ise su dolu kabarcıkların güneşe maruz kalan çocuk cildinde oluştuğu gözlemlenebilir. Bu kabarcıkların etkisiyle ağrıma ve acıma hissedilir. Eğer ciltte oluşan su dolu kabarcıklar sıyrılırsa bunların üzerine enfeksiyon belirtileri de eklenebilir.

Güneş yanığının ilk evresi geçtikten sonra ciltte soyulma ortaya çıkar. Soyulmanın etkisiyle şiddetli kaşıntı da gözlemlenebilir. Daha sonraki zamanlarda ise güneş yanığına maruz kalmış ciltte güneş çilleri, gereğinden fazla ben şeklinde kendini gösteren pigment toplulukları ortaya çıkabilir. Uzun yıllar sonrasında ise fazlasıyla güneş yanığına maruz kalan ciltlerde cilt kanseri olma olasılığı artar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat