Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda büyüme geriliği nedir ve nasıl anlaşılır?

5,625
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda büyüme geriliği nedir ve nasıl anlaşılır?

Büyüme ve gelişme geriliği, bir çocuğun aynı yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklara göre boy ve kilo değerlerinin standart değerlerin altında kalması durumudur. 


Büyüme geriliğinin en önemli nedenlerinden birisi çocuğun yetersiz ya da yanlış beslenmesidir. Türkiye de her 10 çocuktan 1'inde büyüme geriliği görülmektedir. Bazı illerimizde bu oran 10 çocuktan 4'e kadar çıkabilmektedir. Bu kadar sık görülmesine rağmen maalesef bazı durumlarda bu durum fark edilmeyebiliyor, burada siz anne babalara bu belirtileri fark etmek konusunda görev düşüyor. 

Büyüme ve gelişme geriliği belirtileri
- Yaşına ve cinsiyetine göre boy kısalığı ve zayıflık durumu
- Düşük bağışıklık sebebi ile sık hastalanma ve geç iyileşme
- Özgüven düşüklüğü ve sosyal gelişiminde gerilik
- Zeka ve zihinsel gelişiminde gerilik
- Dikkat dağınıklığı 

Bu belirtileri ve sinyalleri yakından takip edip, çocuğunuzun gelişimini ergenlik dönemine kadar yakından takip ediyor olmak çok önemli. Çocuğunuzun büyümesini takip etmek için persentil hesaplama araçlarından, büyüme tablolarından yararlanılır. 

Persentil (büyüme tabloları), çocuğunuzun büyümesinin yaşına ve cinsiyetine göre yeterli, yani normal değerler içerisinde olup olmadığını gösteren eğrilere/değerlere denir. %10 persentil değeri kritik değerdir ve yaşına göre boy ve kilo persentil değerleri %10'un altında olan çocuklar için büyüme geriliği durumu mevcut mu diye muhakkak çocuk doktoruna danışılmalıdır. 

Büyüme geriliği tanısı konulduysa, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde bir beslenme tedavisi ile çocuğunuzun sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlayabilirsiniz. 

Çocuğunuzun büyümesi ve gelişimi yaşıtlarına göre normal değerlerde ilerliyor mu görmek için siz de hemen persentil hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz. 

Unutmayın ki büyüme ve gelişim geriliğinin tedavisi mümkün, yeter ki farkında olun!

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat