Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda anüsten kan gelmesi nedir?

285
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda anüsten kan gelmesi nedir?

Anüs, halk dilinde makat olarak tanımlanan, sindirim sisteminin en son boşaltım noktasıdır. Bu bölgeden kan gelmesi terimini genelde aileler "çocuğum büyük tuvaletini, kakasını yaptıktan sonra poposunu silerken kağıda kan bulaştı" olarak tanımlar. Zaman zaman bunun dışında kendiliğinden, kaka yaptıktan sonra veya kaka yapmadan, ıkınma sırasında makattan kanın tek başına akması da söz konusu da olabilir. Bunu tuvalette kan görme şeklinde de ifade edebilir aileler. Kağıdın sürülmesi ile ortaya çıkan veya tuvalette kan görülmesi şeklinde ifade edilen iki tür de karşımıza çıkabilir, anüsten kan gelmesi.

Çocuklarda makattan kan gelmesi genellikle aileleri oldukça paniğe sevk eden bir durumdur. Aslında bu her zaman ciddi bir hastalık belirtisi olmayabilir. Hatta sıklıkla daha basit, kabızlık gibi sorunların takibinde ortaya çıkar. Kabızlık olmadan ortaya çıktığında gerçekten önemli bir sorun olabilir ve bu duurmda doktora gitmek gerekir. Ancak kabızlığı olan hemen hemen her çocukta makattan tahriş sonucu kan gelmesi görülebilir. Bu sorun kabızlığın düzeltilmesi ile kendiliğinden ortadan kalkar. 

Kağıda bulaşan kan genellikle ciddi sonuçlara yol açmaz. Tuvalette görülen kan ise miktarına bağlı olaak zaman zaman kansızlığa yol açabilir. Bu nedenle özellikle tuvalette görülen kanamalar daha önemli kabul edilmeli ve bu gibi durumlarda hekime danışılmalıdır. 

Kabızlığı olan çocuklarda ise öncelikle kabızlığın düzeltilmesine çalışılmalı, kabızlık düzeltildikten sonra bu belirtiler halen devam ediyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat