Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda alt ıslatmanın psikolojik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

40,220
kez izlendi
Puan: 4.01 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda alt ıslatmanın psikolojik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çocuklarda alt ıslatmanın psikolojik nedeni olup olmadığı şu şekilde öncelikle anlaşılabilir. Eğer çocuk tuvalet eğitimini kazanmışsa ve tuvaletini tuvalete yapmakta bir sorun yaşamıyorsa ve sonradan bir geriye dönüş yaşanmışsa, o zaman psikolojik nedenler ilk akla gelecek nedenler arasındadır.

Özellikle kardeş kıskançlığında bu çok görülmektedir. Yeni eve bir bebek geldiğinde genelde aile küçük bebeği koruyucu davrandığı, ona daha çok ilgi gösterdiği için büyük çocuk daha ilgisiz bırakıldığı için küçük yaşa özgü bir davranış olan alt ıslatma durumu büyük çocuklarda da görülmeye başlanmaktadır. Eğer aile bu sevgi paylaşımını, ilgi paylaşımını dengelerse büyük çocuk ve küçük arasındaki kıskançlık kendiliğinden geçecektir bir süre sonra.

Bunun dışında göçler, boşanmalar, yeni bir eve taşınma, aile içi çatışmalar ya da çocuğun şiddete maruz kalması, öç alma isteği gibi sebeplerden dolayı da alt ıslatma görülebilmektedir. Nedenin çok iyi araştırılıp, bu sorunun çözülmesi sonucunda çocuktaki bu alt ıslatma durumu da çözülür.

Psikolog yardımı almak için öncelikle ailenin nedenini teşhis etmiş olması gerekmiyor. Ama önce neden olabilir diye kendinin bakması gerekiyor. Diyelim ki aile nedeni buldu ama bir türlü çözemiyor, elinden gelen yöntemleri denedi ve sonunda bir uzmana gitti, uzman da aynı şekilde nedenlere bakacaktır. 

Büyük olmanın olumlu yanları anlatılır ve hatta küçük bebeğe bakma konusunda ondan da yardım istenir, ona da sorumluluklar verilirse zaten ağabey ya da abla olmanın gururunu taşıyacağı için bebeklik dönemine özgün olan bu davranışını zaten sonlandıracaktır. Önemli olan o dengeyi sağlamaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat