Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklara öğretilmesi gereken temel güvenlik kuralları nelerdir?

2,049
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklara öğretilmesi gereken temel güvenlik kuralları nelerdir?

Çocuklara öğretilmesi gereken temel güvenlik kurallarının başında çocuklara yabancı algısını çok iyi oturtulması gelir. Çocuklarımız yabancı birine karşı yakınlarından farklı davranması gerektiğini, yabancının ısrarlı yaklaşımı olduğunda ise bunun tehlike içerebileceğini mutlaka bilmelidir.

Bu nedenle çocuklar, 
  • Yabancılardan asla yiyecek/içecek almamalı,
  • Tanımadıkları kişilerin davetlerini kabul etmemeli,
  • Onlarla bir yöne doğru gitmemelidir. 
  • Çünkü çocuklar genellikle kalabalık ortamlardan tenha alanlara çekilmek istenirler.
  • Bir diğer yandan çocuklara aynı zamanda ?Annene veya babana gideceğiz? diyen birine asla inanması gerektiği öğretilmelidir. 
  • Aynı zamanda asansör veya arabaya tek başına ya da tanımadığı biriyle binmemeli, bunun için ısrarcı olunursa veya zor kullanılırsa çığlık atmak, tekme atmak, yüzünü tırmalamak, bağırmak ve yardım istemek konusunda mutlaka bilinçlendirilmelidir. 

Unutulmamalıdır ki kaçırma vakalarında en çok hedeflenen çocuk tipi; içine kapanık, daha sessiz olan, karşı koyma becerisi daha düşük, çok sosyal olmayan, utangaç çocuklardır. Bu durumlarda çocuklarınıza avaz avaz çığlık atmayı da öğretmek gerekir.

Yabancılardan ve kötü insanlardan gelebilecek tehlikeler karşısında çocuğu korkutmadan bilgilendirmek gerekir. Yaşadıkları ne olursa olsun aileyle paylaşmaları için onlara her zaman güven vermek, çocukların yaşadıklarını dinlerken sakin olmak, kızmamak, çocuğu suçlamamak ne olup bittiğini doğru anlamak için çok önemlidir.

Çocuklarımıza, bedenlerine annelerinden başkasının dokunamayacağını öğretmemiz gerekir. İstemediği kişilere sarılmamak, onlara kendilerini öptürmemek ya da onları öpmemek öğretilmelidir.

Her zaman onların fikirlerine saygı duyulmalıdır. Çocuğunuz ?Hayır? dediğinde bunu kabul edin ki, çocuğunuz da ?hayır? demesinin bir değeri olduğunu öğrensin. 

Çocuğunuzun sizinle konuşmasını sağlayın. Günlük olayları anlatmasına fırsat verin. Anlattıkları arasında sizi rahatsız eden şeyler varsa mutlaka onu korkutmadan daha fazla detay anlatmasını isteyin; ama bu arada sakın kızmayın. Onu suçlamayın; çünkü çocuğunuz ancak kendini rahat hissederse konuşur. 

Çocuğunuza iyi ve kötü dokunuş arasındaki farkı anlatın. Cinsel organlara kimsenin dokunamayacağını, mahrem bölgeleri olduğunu mutlaka öğretin. 

Aile içinde alınabilecek bu öğretsel tedbirlerle birlikte çocuklar kaybolduğunda, kaçırıldığında, birisinden rahatsızlık duyduğunda görevlilerden yardım isteyebileceğini de bilmelidir. Bu bilgi çocuğa küçük yaşlarından itibaren verilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat