Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğun zeka gelişimini neler etkiler?

3,137
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğun zeka gelişimini neler etkiler?

Çocuğun zeka gelişimi hamilelik döneminden önce annenin bazı faktörlerden etkilenmesiyle başlar. Kadın çocuk dünyaya getirmeye karar verdiğinde çocuğun zihinsel gelişimini etkileyecek fiziksel, ruhsal, sosyal tüm koşulları sağlayarak bu sürece girmelidir. Öncelikle bebeğin zeka gelişimi için tıbbi takviyeleri alması gerekir. Ruh sağlığının bir çocuğu dünyaya getirmeye uygun olması önemlidir.


Çocuğu isteyerek dünyaya getirmeye karar vermiş olması, buna eşin de katılması gerekir. Bebeğin karına düşmesiyle birlikte özellikle bebeğin anne karnındaki 3. veya 4. ayından itibaren çocuk dış etkenlerden de etkilenebilir. Anne-baba ilişkisi, dışarıdaki olaylar, annenin psikolojisi ve beslenmesi gibi durumlardan bebeğin zekası etkilenir. 

5. - 6. aydan itibaren çocuğa anne karnında dinletilecek müzikler, okunacak hikayeler, annenin bebeğini sevmeye hazır olması ve kendini fiziksel olarak hazır hissetmesi doğum öncesi zeka gelişimini etkiler. Doğumdan itibaren zeka gelişimini uyarıcı konuşmalar, göz teması, el teması, çocuğun odasında çocuğun duyularını uyaracak materyallerin olması da çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat