Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumun başka odada yatması beni korkutuyor, ne yapabilirim?

1,009
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumun başka odada yatması beni korkutuyor, ne yapabilirim?

Çocukların aynı odada, ebeveyn ile birlikte yatması çocukların sorunu, çocukların talep ettiği bir durum olarak ortaya çıkmaz. Çocuğun ayrı odada yatması sorununu ebeveyn başlatır. Çocuğa iyi bir ebeveyn olmak adına, her ihtiyacını anında yerine getirmek için ve çocuğa fiziksel bir zarar gelme endişesi ebeveyne ait bir endişe ve korkudur. Oysa çocuklar doğumlarından itibaren ebeveynlerinden ayrı olmaya, ayrı yatmaya ve onlardan bağımsız olmaya müsait bir yapı ile dünyaya gelirler. Bu, çocuğun ihtiyaçlarının giderilmeyeceği, erteleneceği anlamına gelmez.


Temel güven duygusu dediğimiz, 0 - 2 yaşta oluşan; çocuğun ihtiyaçları talep ettiğinde gerçekleştirildiğinde oluşan duygu ebeveyn tarafından bazen yanlış anlaşılır. Oysaki çocuk odasında yattığında, ağladığında onun yanına gidilmesi, acıktığında emzirilmesi veya yiyecek verilmesi, zaman zaman kontrol edilmesi, çocuğun 2 yaşına kadar olan süreçte bakımı ile ilgili yeterli koşullardır. Ancak ebeveynin kendi çocukluğuna, kendi yakın ilişkileri ile ilgili anılarına ilişkin olumsuz tecrübeleri varsa, bunların da kendi çocuğunun başına gelecek gibi bir öngörüsü, önyargısı olabilir. Ebeveyn bu korkudan kendini alamıyorsa, mutlaka bir pedagojik veya psikolojik danışmanlık alması çocuğun sağlıklı bir kişilik ve kimlik geliştirmesi açısından çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat