Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğuma zeka testi yaptırmam doğru mu?

1,335
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğuma zeka testi yaptırmam doğru mu?

Çocuğumuza zeka testi yaptırmak konusu son yıllarda ailelerin kafasını kurcalayan, merak ettiği ve çok yaygın bir şekilde talep ettiği bir konu haline gelmiştir. Öncelikle çocuğa zeka testi yaptırmadan önce, üstün zekalılığa ilişkin bazı davranışlar gözlemleniyorsa, zeka testi değil, çocuğun bir uzman tarafından genel değerlendirmesinin yapılması gerekir. 


Bu uzman, o yaş çocuğu ile çalışan bir psikolog, psikiyatr veya pedagog olabilir. Bu değerlendirmede çocuğun gelişim alanları, gelişim alanlarının hangi düzeyde olduğu, çocuğun ilgi ve yetenekleri, aileyle sosyal-duygusal yaşantısı, aile-okul çevresiyle ilişkisi gibi pek çok konunun değerlendirilmesi gerekir. 

Bu görüşmelerde, uzman, ailenin de bilgisi ve talebi dahilinde, üstün zekalı olduğuna dair bir bilgi oluşmuşsa, testi yapmaya karar verebilir. Zeka testinin çocuğun zekasını belirleyen tek kıstas olarak kabul edilmemesi çok önemlidir. Çünkü zeka testi uzmana bir malzeme sağlar, ipucu verebilir ancak çocuğun uzmanla iletişimi, günlük yaşantısı, öğrenme hızı, becerisi ve bunları sergileme yeteneği, yaratıcılığı, ilgi ve yetenek alanlarının zenginliği ile beraber elde edilen skorun bir anlamı vardır. Bundan sonraki aşama, çocuğun doğru şekilde yönlendirilmesi konusunda uzman kişinin aileye rehberlik etmesi şeklinde olmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat