Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum uyumsuz, uyumlu olması için neler yapabilirim?

1,359
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum uyumsuz, uyumlu olması için neler yapabilirim?

Çocuk uyumsuzsa, ilk önce onu uyumsuzluğa iten nedeni bulup, o neden üzerinde çalışmak gerekir. Çocuğa nasihat vermek, çocukla konuşarak bu sorunu çözmeye çalışmak genelde bir işe yaramaz. Çocuk aşırı hırçın davranıyorsa, arkadaşlarına vuruyorsa, sadece kendi istediği olsun istiyorsa bu genelde sözel nasihatler ile aşılabilecek konular değildir. Ailenin yapacağı şey uyumsuzluğa neden olan kaynağı bulup, bu kaynak üzerine çalışmaktır. 

Çocuk çekingenliğinden dolayı bir gruba karışmakta zorlanıyorsa, o zaman onun özgüvenini artıracak çalışmalar yapmak, onu biraz daha toplum önüne çıkarmak, iyi özelliklerini ortaya koymak gerekebilir.

Çocukta aşırı kaygı probleminden dolayı uyumsuzluk söz konusu ise, o zaman anne babanın kendisine dönmesi, kaygı üreten davranış sergileyip sergilemediğine bakması, çocukta oluşan bu kaygının nereden geldiğini araştırması gerekir. 

Çocuk aşırı bencilse; her istediğinin yapılmasından, tüm ev düzeninin ona göre düzenlenmesinden, yeterli sınır eğitimi alıp almamasından kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmak gerekir. Eğer yetiştirilme tarzından kaynaklanan böyle bir sorun ise bu durumda sınırları artırmak, paylaşım yönünü güçlendirmek için paylaşım çalışmaları yapmak, komşulara bir şeyler dağıtmak, yardım derneklerinde gönüllü çalışıp birilerine birlikte yardım etmek bir çözüm olabilir.

Çocuk dürtüsel bir çocuk olduğundan uyumsuz davranışlar sergiliyorsa, çocuk ile "dur, düşün, bekle" çalışmaları yapılabilir. Bu çalışmalar sonuç vermediğinde o zaman uzmana başvurulabilir. 

Uyumsuz bir çocuğu olan ailenin yapacağı şey uyumsuzluğun nedenini bulup, sorunun kaynağını düzeltmeye yönelik çalışmalar üzerine yoğunlaşmaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat