Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum üstün zekalı, ne yapmalıyım?

767
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum üstün zekalı, ne yapmalıyım?

Çocuğumuzun artık üstün zekalı bir birey olduğunu biliyorsak, bununla ilgili tüm belirtileri veriyorsa, bir uzmanın bilgisi ve önerisi dahilinde bu olay belirginleşmişse, bundan sonra yapılacak en doğru hareket, çocuğun eğitiminin doğru yönlendirilmesidir. Bu tip çocukların daha bireyselleştirilmiş, özelleştirilmiş eğitim ortamlarında, bu konuda daha yetkin, özel eğitim almış öğretmen ve uzmanlarca eğitilmelerinin önemi çok büyüktür. 


Çünkü üstün zekalı çocukların eğitimi konusunda artık uzmanlaşan eğitmenler vardır ve bu uzmanlar, üstün zekalı çocuklar ile normal çocuklar arasındaki gelişimsel farklılıkları, sosyal-duygusal farklılıkları, bu çocuklara nasıl yaklaşılacağı ve eğitimlerinin nasıl sağlanacağı konusunda bilgi sahibi kişilerdir. 

Öncelikle ailenin, bu uzman kişilerden en az biriyle, neredeyse çocuğa ve aileye, rehberlik, koçluk edecek düzeyde irtibat sağlaması önemlidir. Bu çocuklar, sabit eğitim ortamlarında çok verimli öğrenim sağlayamayabilirler. Bu yüzden tüm diğer çocuklarda olduğu gibi eğitim ortamlarının zenginleştirilmesi gerekir. Çocuğun ilgi ve yetenek alanlarına göre farklı mekanlara sokmak, farklı kişilerle görüşmesini sağlamak, sosyal dünyasını zenginleştirmek gerekir. 

Ebeveynlerin çocukla olan iletişimlerini daha doyurucu kılmaları gerekir. Ayrıca aile, yaşına uygun dozda malzemeyi çocuğa sunmalıdır. Bu kaynağı sunarken sabırlı olmalıdır. Çocuk bitirdikçe, tükettikçe kaynağı yenilemesi ve zenginleştirmesi, bu çocuklar için yapılması gereken en önemli ve acil plan örnekleridir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat