Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsiyet değiştirme ameliyatına nasıl karar verdiniz?

9,269
kez izlendi
Puan: 4.40 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsiyet değiştirme ameliyatına nasıl karar verdiniz?

Genellikle karar verme gibi bir durum olmuyor. Cinsiyet değiştirme isteği çocukluğa kadar uzanan bir şey. Cinsiyet duygusu, insanda çocuklukta kemikleşen bir şey. Ne kadar çabalasanız da iradeyle bunu değiştiremiyorsunuz. Erkek bedeninde doğdum, ama erkek olmak bana hep zor geldi. Kendim olmaktan çıktığımı hissediyordum.

Benim karar verişimdeki süreç, cinsiyet değiştirmenin bedelleriyle ilgili, toplumsal boyutuyla ilgili göze almakla gelişti. Ev, iş gibi imkanlara ne kadar sahip olduğunuzla ilgili. Bu anlamda biraz güçlenince insan bu kararı alabiliyor. Bu bende de, birçok hemcinsim gibi 20-25 yaş dönemine denk geldi. 


Cinsiyet değiştirince toplumun en yüksek değerini bir anda reddetmiş gibi görünüyorsunuz. Bir anlamda erkekliği yerlerde süründürüyorsunuz. Böyle bir bakış açısı var. Bunun nedeni ataerkil toplum baskısı.

Ataerkil baskıyı kadınlar ve eşcinseller de görüyor, ama bu baskının en çirkin ve soğuk yanı cinsiyet değiştirmiş bireylere gösteriliyor. Öncelikle seks işçiliğinden başka çareniz kalmıyor gibi bir şey. Bunun dışında çok kısıtlı örnekler var. 

Avukat olabilmiş, öğretmenliğe devam edebilmiş, grafiker tanıdıklarım olsa da genellikle cinsiyet değiştirerek kadın olan bireylerin çoğunluğu seks işçiliği yapmak zorunda kalıyorlar, çünkü başka bir seçenek sunulmuyor. Bunun dışında sokakta alaycı, öfkeli, aç gözlü bakışlar ve sosyal tacizle, hatta fiziksel tacizle her an karşı karşıya kalıyorsunuz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat