Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çıbanı patlatmak doğru mu?

181,651
kez izlendi
Puan: 4.49 / 5
Detaylı Açıklama

Çıbanı patlatmak doğru mu?

Önemli olan çıbanı doğru zamanda patlatmaktır. Çıbanın patlatılması tedavinin bir aşamasıdır. Ne zaman yapacağımız önemlidir. Çıbanı patlatmak için öncelikle olgunlaşmış olması gerekir. Çıbanın kızarık ver sert olduğu, yani yeni çıktığı durumda patlatma girişiminde bulunmamamız gerekir. 


Çıbanın ortası yumuşadığında ortasında sarı renkli bir kesecik oluştuğunda çıban çok steril koşullarda patlatılabilir. Keskin iğne ya da bıçak ucu ile bu yapılabilir. Çıbandaki iltihabın dışarıya boşaltılması çıbanın iyileşme sürecini hızlandırır. Bazı bölgelerdeki çıbanların ise asla patlatılmaması gerekir. 

Dış kulak yolunda, burun deliği çevresinde ve üst dudakta çıkan çıbanlar kesinlikle patlatılmamalıdır. Bu durumda iltihap kan damarlarına boşalır. Bu da beyin damarlarının tıkanmasına, menenjit gibi beyin zarı hastalıklarına ve vücudun tüm bölgelerine iltihabın yayılması anlamına gelir. Başımızın üst tarafındaki çıbanlar dışındaki bölgelerdeki çıbanlar olgunlaştıklarında sıkılabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat