Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çay nasıl saklanmalı?

14,170
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Çay nasıl saklanmalı?

Çay, oksijeni sever. Dolayısıyla çayı açık bir şekilde bırakırsanız oksijenle hemen temasa geçer, nemlenir ve bu nedenle de raf ömrü kısalır. Normal şartlarda çayı iyi şartlarda saklar, kokulardan uzak tutarsanız çayın ömrü 3 yıla kadar çıkabilir. 

Çayı bizler alüminyum kaplı, folyoya sarılmış bir takım paketlerde alıyoruz ve zannediyoruz ki, bu paketlerde saklamamız yeterli ancak aslında çay bu şekilde saklanmamalıdır.

Çayın taze kalmasını sağlama yolları

Çayı vakumlu, açılması ve kapatılması bile bir miktar zor olan kapaklı bir cam kavanozda, nemden uzak olarak saklarsanız çayın ömrünü uzatırsınız. Dikkat etmeniz gereken diğer bir şey de şudur: Diyelim ki içine kaşığınızı batırdınız ve sonra da çaydanlığın içine koydunuz. O arada kaşık nemlenirse aynı kaşığı tekrar çay almak için kullanmamanız, kaşığınızı değiştirmeniz gerekir.

Çayın saklanma koşulları

Evinizde vakumlu bir cam kavanoz yoksa yine vakumlu, tupper tarzı plastik saklama kapları kullanabilirsiniz. 

Bazı kişiler çayı saklarken daha taze kalması amacıyla içine bir miktar toz şeker katıyor ancak bu doğru bir uygulama değil. Çayı nem ile temas ettirmez, çay alırken kullandığınız kaşığın kuru olmasına dikkat ederseniz ve iyi vakumlu bir kapta, hava almayacak şekilde saklarsanız çayınız aldığınız gündeki tazeliğini 3 yıla kadar korur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat