Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çatılarda su yalıtımı için hangi uygulamalar yapılır?

221,126
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama

Çatılarda su yalıtımı için hangi uygulamalar yapılır?

Türkiye'de çatılar maalesef binaların çok dikkat edilmeyen kısımlarından bir tanesi durumundadır. 

Çatılarda yaşanan en yaygın sorun yağışlı havalarda ortaya çıkan su sızdırma sorunudur. Su sızdırmalarının tespiti ve giderilmesi ise oldukça güçtür. Bunun sebebi suyun tam olarak nereden kaçtığını bulmak için çoğunlukla bütün çatı örtüsünün kaldırılıp incelenmesi gereğidir. Çoğu çatı örtüsü malzemeleri ise kaldırma işlemi sırasında kullanılamaz hale geldiğinden maddi olarak büyük bir yük ortaya çıkar. Bu nedenle ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus çatı örtüsünün ilk uygulaması esnasında gereken bütün hassasiyeti göstermektir. Burada çatı örtüsü için kullanılan malzemenin kalitesi kadar uygulama ekiplerinin bilgisi ve tecrübesi de önem taşımaktadır. 

Çatılarda su yalıtımı yapmak için birçok yöntem ve malzeme mevcuttur. Bu malzemelerin en yaygın ve en güvenli olanları bitüm esaslı oluklu levhalar, bitüm esaslı kiremit görünümlü oluklu levhalar, bitümlü su yalıtım membranları, asfalt şingıllar, oluklu ve trapez metal levhalar, sandviç paneller, kil kiremitler, metal kiremitler, beton kiremitler ve likit membranlardır. 

Su yalıtımı için yapılacak olan uygulama yöntemi çatının yapısına ve kullanılacak olan malzemenin çeşidine göre değişir. 

Çatıda su yalıtımı yapılması için ilk adım güvenilir ve seçkin su yalıtımı malzemesi üreticilerine ulaşarak çatının yapısı hakkında bilgi vermek ve buna göre uygun su yalıtımı malzemesine karar vermektir. Bunun ardından kullanılacak olan malzemenin uygulamasının nasıl yapılacağını görüşmek üzere güvenilir bir su yalıtımı uygulama firmasıyla iletişime geçmek gerekir. 

Çatınızın yapısına göre en uygun malzemenin seçilmesi ve uygulanması için mutlaka yetkili firmalarla görüşerek planlı bir şekilde ilerlenmelidir. Günümüzdeki en yaygın ve en güvenli uygulamalar ise bitüm esaslı oluklu levhaların çatılara mekanik montajı ve bitümlü su yalıtım membranlarının şalümo yardımıyla ısıtılarak çatı üstyapısı üzerine yapıştırılmalarıdır. 

Bu uygulamalar esnasında yapılan en büyük hatalar ise; mekanik montaj esnasında çivilerin ya da vidaların üstyapı veya altyapıya tam olarak tespit edilememesi, şalümo kullanımı esnasında bitümlü su yalıtım membranlarının az ya da çok miktarda ısıtılması ve bunların sonucunda altyapı, üstyapı ve çatı örtüsünün tam olarak birleştirilememesidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat