Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Büyüme ve gelişme geriliği nasıl tedavi edilir?

4,096
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Büyüme ve gelişme geriliği nasıl tedavi edilir?

Büyüme ve gelişme geriliği, bir çocuğun aynı yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklara göre boy ve kilo değerlerinin standart değerlerin altında kalması durumudur. 


Büyüme geriliğinin en önemli nedenlerinden birisi çocuğun yetersiz ya da yanlış beslenmesidir. Büyüme geriliği tanısı konulmuş çocuklarda tedaviye uyum süreci oldukça kritiktir. Çocuk doktorunuzun yönlendirmesine uygun olarak, kararlı ve devamlı bir beslenme tedavisiyle çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği tedavi edilebilir. Büyüme geriliği tedavi sürecinde dikkat etmeniz gerekenler

- Çocuğunuzun gelişimini ergenlik dönemine kadar takip ederek, boy ve kilosunun yaşıtlarına göre nasıl ilerlediğini gözlemleyin. Persentil (büyüme takip çizelgeleri) yardımı ile %10 kritik değer ve altındaki durumlarda muhakkak çocuk doktorunuza başvurun.

- Çocuğunuza büyüme geriliği tanısı koyuldu ise, çocuğunuzun büyüme ve gelişimini, boy ve kilo ölçümünü doktorunuzla aylık olarak takip edin. Bu takibi aile sağlık merkezinde ya da eczanede de yaptırabilirsiniz

- Doktorunuzun önerdiği beslenme ürününü mutlaka önerilen süre ve miktarda kullanmaya devam edin. Ancak düzenli kullanımda boy ve kilo gelişiminde etkisi olacağını unutmayın. 

- Büyüme ve gelişme geriliğinin tekrarlama riski çok yüksektir. Büyüme ve gelişme geriliği tanısı almış olan çocuğunuzun, iyileştikten sonra bile 2 yıl boyunca doktor tarafından belli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. 

- Reçetenizi aylık olarak aile sağlığı merkezinden yeniletebileceğinizi unutmayın.

- Özel beslenme ürünlerinin çilek, çikolata, muz gibi çocukların damak tadına göre farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Reçete yenilerken doktorunuzdan bu çeşitler hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Çocuğunuz zaman zaman bu uzman beslenme ürününü içmekte zorlanıyorsa sevdiği yemeklerin içine aromasız-sade bir uzman beslenme ürününü ekleyerek kullanabilirsiniz. 

Unutmayın, çocuğunuzun büyüme ve gelişim problemlerini çözerek geleceğini ona yeniden kazandırmak sizin elinizde.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat