Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burun estetiğinde ultrasonik piezo cerrahi nasıl kullanılır?

13,057
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Burun estetiğinde ultrasonik piezo cerrahi nasıl kullanılır?

Estetik burun ameliyatları sırasında büyük burunların küçültülmesi, geniş burunların daraltılması ya da eğri burunların düzeltilebilmesi için burnun üst bölümünün çatısını oluşturan kemik yapıların kesiler yapılarak küçültülmesi ve-veya yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir.

Burun estetik ameliyatlarının uygulanmaya başladığı ilk dönemlerden itibaren burun kemiklerinin şeklinde değişiklik yapmak amacı ile kullanılan çekiç, keski, törpü gibi mekanik el aletleri günümüzde de halen yaygın olarak kullanılmaktadır.

İlk olarak 2001 yılında çene cerrahisi alanında kullanılmaya başlanan piezoelektrik cihazlar son zamanlarda estetik burun ameliyatlarında kemik dokuların kesilmesi ve şekillendirilmesi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Piezoelektrik prensipleri ile çalışan cihazların ürettiği ultrasonik titreşimlerle burun kemiklerinde kesici etki sağlanırken işlem bölgesindeki mukoza, damar, sinir gibi yumuşak dokularda herhangi bir hasar oluşmaması bu teknolojinin en önemli özelliği olarak ön plana çıkmaktadır.

Piezoelektirik cihazların çalışması sırasında fonksiyon gören aktif kesici uçlar yukarı - aşağı ve ileri - geri yönde mikroskobik titreşim göstermekte ve kesici etkinin oluşması için kemikler üzerinde aynı amaçla kullanılan mekanik aletlere göre çok daha az bir baskı uygulanması yeterli olmaktadır.

Estetik burun ameliyatlarında piezoelektrik cihazların kullanılması ile elde edilen en önemli avantajlar şöyle sıralanabilir:
- Burun kemiklerinde tam istenilen yerde ve özellikte hassas kesiler yapılırken komşu mukoza ve damarlarda hasar ve kanama oluşmaması sayesinde ameliyat sonrasında gözler çevresinde oluşan morluklarının daha az izlenmesi,
- Piezo cerrahi ile yapılan kesilerde kemik iyileşmesinin standart mekanik tekniklere göre %60 oranında hızlı olması
- Bu teknoloji ile burun kemiklerine kesme dışında şekillendirme da yapılabildiği için yumuşak ve düzgün burun hatlarının daha kolay elde edilebilmesi

Ultrasonik rinoplasi olarak da adlandırılan piezoelektrik cerrahinin burun estetik ameliyatları sırasında sağladığı bu çok özel avantajlara karşın ameliyatın başarı ile sonuçlanmasını yani, yüz estetik hatları ile uyumlu ve uzun dönemde de doğal ve iyi nefes alan bir burun elde edilmesini sağlayan en önemli faktörler; 

Burnun ön kısmında hava kanalının en dar olduğu bölgedeki kıkırdak çatıda uygulanan cerrahi teknikler ve ameliyatı yapan doktorunuzun burun cerrahisi konusundaki bilgi birikimi, estetik görüşü ve tecrübesidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat