Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğulmuş fıtık tedavisi nasıl yapılır?

1,467
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğulmuş fıtık tedavisi nasıl yapılır?

Bir hastada boğulmuş fıtık varsa, o hastaya mutlaka acil girişim cerrahi gerekiyor demektir. O şişliğin içine bir bağırsak parçası veya omentum adı verilen karın içi yağ dokusu ile birlikte bağırsak giriyor ve geriye ittirilemez. Bu tabloya boğulmuş fıtık denir ve mutlaka acil girişim, cerrahi müdahale gerektirir. Acil girişimde hasta sedatize edilir veya hastaya anestezi verilir ve o fıtık kitlesi tekrar karına ittirilir ya da acil tablo varsa, onun içindeki bağırsak ya da yağ dokusu nekroz olduysa, ölü doku haline geldiyse, o bölge açılır, nekroz olan, ölü doku çıkarılır, tekrar uç uca dikilir. Buna ek olarak fıtık halkası da onarılır. 

Bazı durumlarda hastalarda boğulmuş fıtık tablosu birkaç saat olur ama o boğulmuş fıtık karnın içine tekrar düşebilir. Burada risk başlar çünkü hasta "burada boğulmuş fıtığım vardı ama şimdi düzeldi" diye düşünebilir. Ancak bu tehlikeli bir dönemin başladığına işaret eder. Çünkü orada sıkışmış bağırsak parçası karnın içine düştüğü halde orada delinebilir, birkaç saat veya birkaç günde karın içinde bağırsağın delinmesi ve bağırsak içinin karın içine boşalması söz konusu olabilir. Bu da akut karın tablosu veya acil karın zarı iltihabı tablosu oluşturur. Bu da acil ameliyat gerektiren bir tablodur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat