Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğulmuş fıtık kimlerde görülür?

3,860
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğulmuş fıtık kimlerde görülür?

Boğulmuş fıtık, vücudunun karın bölgesinde fıtık hastalığı olan her insanda görülebilir. Ancak doktorların riskli olan dediği ayrı bir grup da vardır. Onlar, fıtıklarının boğulduğunu geç fark eder veya hiç fark etmezlerdir. Bunlar genellikle bebeklerdir. Çünkü kendilerini ifade edemezler. Bebeklerde fıtık sorunu belirtileri karında şişlik, beslenememe, kusma, şiddetli huzursuzluk ve ağlama nöbetleri şeklinde görülür. Eğer anne çocuğun kasık bölgesinde bir bilye gibi olan küçük şişliği fark etmezse, çocuğun hayatını tehdit eden fıtık boğulması tablosu oluşabilir. Bebeklerde mama alamama, kusma, huzursuzluk gibi bulgular olduğunda bebeğin kasık bölgesine mutlaka bakmak gerekir. Bu tablo annelerin genellikle, "bebeğim ağlarken kasık bölgesinde bir şişlik oluyordu ama geçiyordu, şimdi geçmiyor" şeklinde ifade ettiği bir durumdur. Bu nedenle annelerin mutlaka konunun uzmanına gitmesi gerekir. 

Bazı durumlarda da yaşlı, kendini ifade edemeyen, diyabetik ya da nörolojik kaybı olan hastalar kasık veya göbek bölgelerinde mevcut olan fıtığı fark edemeyebilir veya oradaki şişliği bakımı ile ilgilenen kişilere ifade edemeyebilirler. Bu da zaman içinde fıtık boğulması olarak acil bir duruma dönüşebilir. Bu durum hayati tehlike arz eder. 

Kusma, karın şişliği, huzursuzluk, karın ağrısı gibi şikayetleri olan, özellikle kendini ifade etmekte zorlanan yaşlıların o bölgesinde fıtık boğulması olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. 

Kilolu hastalar da boğulmuş fıtık anlamında risk altındadır. Karın ön ya da yan duvarı yağ dokusu fazla olan, özellikle kadın hastalarda kasık bölgesindeki fıtıklar genellikle gözden kaçabilir. Yaşlı hanımlarda da kasık bölgesi fıtığı olabilir ancak buna uzmanlar femoral fıtık, uyluk bölgesi fıtığı adı verir. Femoral fıtıklar çok küçük bir halkadan, karın içi organlarına, genellikle bir bağırsağın oradan dışarı çıkması ile karakterizedir. Bu fıtıklar genellikle yüksek yağ dokusu nedeniyle fark edilemez. Mutlaka diğer belirtilere de bakmak gerekir. Bulantı, kusma, karın ağrısı durumlarda kişide boğulmuş fıtık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat