Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğulmuş fıtık ameliyatı nasıl yapılır?

3,292
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğulmuş fıtık ameliyatı nasıl yapılır?

Boğulmuş fıtık ameliyatında yapılması gereken öncelikle boğulmuş fıtık içinde ne olduğunu iyi analiz etmektir. Bunu bazen muayeneyle, bazen de çok basit bir röntgen filmi veya ultrasonografi adı verilen bir tetkik ile o fıtık kesesinin içinde, boğulmuş kısımda bir yağ dokusu mu, bir sıvı mı, bir apse oluşumu mu ya da bir bağırsak parçası mı olduğu öncesinde gözlemlenir. 

Fıtık kesesi içindeki oluşumun tekrar karın içine gönderilmesi, hayatiyeti devam ediyorsa, yani orada bir kanlanma bozukluğu olmadıysa, bir enfeksiyon tablosu yoksa, tekrar karın içine ittirilir. Eğer bozulduysa, bir kangren durumu söz konusu ise o dokuların çıkarılıp vücuttan uzaklaştırılması ve de geriye kalan defektin, yani açıklığın mutlaka kapatılıp fıtık tamirinin yapılması gerekir. 

Ana prensip, fıtık içeriğinin karına sağlıklı bir şekilde ittirilmesi ve fıtıktaki açıklığın da bir yama yöntemi ile kapatılmasıdır. 

Boğulmuş fıtıkta açık ameliyat adı verilen, direkt boğulmuş ve şişmiş fıtık kesesinin oradan ameliyat yapılabileceği gibi, bazı durumlarda da göbek altından küçük ensüzyonla girip o boğulan kısma bakarak, ilgili kısmı karın içine almak ve oradaki defektin, açıklığın içeriden kapatılması yöntemi de uygulanabilir. Bu yöntemle de laparoskopik yöntemle fıtık tamiri adı verilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat