Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Böbrek kanserinde böbrek fonksiyonları korunarak tümör çıkarılabilir mi?

4,203
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Böbrek kanserinde böbrek fonksiyonları korunarak tümör çıkarılabilir mi?

Günümüzde ultrasonografinin yaygın olarak kullanılabilmesi sayesinde böbrek tümörleri artık erken evrede tespit edilebilmektedir. Böbrek tümörlerinde erken evre "evre 1" olarak kabul edilmektedir. 7 cm ve altındaki böbrek tümörleri birinci evre kanser olarak tanımlanır. 

Böbrek tümörleri eskiden, çok büyük kitleler olduktan sonra idrarda kanama, ağrı ve ele gelen kitle gibi belirtilerle tespit edilirdi.  Günümüzde ultrasonografinin yaygın kullanımı sayesinde böbrek tümörleri erken evrede yakalanabilir hale gelmiştir. Erken evrede yakalanan tümörler bize tümörü çıkartarak sağlam böbrek dokusunu koruma avantajını verir. Robotik cerrahi, böbreği koruyarak tümörün çıkartılmasında çok önemli avantajlar sağlayan cerrahi yöntemdir

Böbrek tümörlerinin çıkartılmasında robotik cerrahi avantajları

Böbrek tümörleri, böbreğin içindeki farklı yerlerde olabilir; böbreğin tam ortasında, böbreğin üzerinde, böbreğin arkasında veya önünde... Tümör her hastada farklı bölümlerde, farklı boyutlarda olur. 

Bir diğer yandan böbrek çok kanlanan bir organdır. Kalbin pompaladığı kanın yüzde 20'si böbreklere iletilir. Bu nedenle tümörü çıkartırken böbreği korurken böbreğe gelen atardamarların ve toplardamarların bir süre kapatılması gerekir. Bununla kanamanın en az seviyeye indirilmesi amaçlanır. Ancak bu da zamana karşı yarışmayı gerektirir. Böbrek tümörleri çıkarılırken 10-15 dakika içinde böbreğe gelen atardamar ve bazen toplardamarı kapatarak tümörü çıkartmamız gerekir. 

Bu nedenle robotik cerrahide titremeyen ve bir el bileği gibi hareket edebilen robotik kollar sayesinde üroloji cerrahları bu işlemi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. 

Robotik cerrahi sayesinde sadece böbreğin bir tarafındaki değil, böbreğin en derinlerindeki kanserli dokular da böbreğe zarar vermeden temizlenebilir. 

Ameliyattan önce gerçekleştirilmiş MR, tomografi gibi tanıyıcı yöntemler, robotik cerrahideki yaklaşımınız konusunda bize yol gösterir. MR, tomografi sonuçları ameliyatı en iyi şekilde planlamaya yardımcı olur. 

Özellikle son dönemde MR ve tomografi görüntülerinin sanal gerçeklikle robotik cerrahi görüntüsü üzerine yerleştirilmesi sayesinde en merkezdeki tümörler bile damarlara çok zarar verilmeden rahatlıkla çıkarılabilmektedir. Robotik cerrahi sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak tümörlerin rahatla çıkartılmasını bize sağlar.

Böbrek kanserlerinde sadece 7 cm ve altındaki 1. evre tümörler değil, 7 cm üzerindeki 8-9 cm'lik büyük kitleler de robotik cerrahi ile sağlam böbrek dokusuna zarar vermeden çıkarılabilir. 

Günümüzde büyük böbrek kitlelerinde bile robotik cerrahi avantajlarını kullanarak, böbreğin sağlam dokusuna zarar vermeden böbrek tümörleri alınabilir ve böylece böbrek fonksiyonları korunabilir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat