Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekte köpüklü kaka ne anlama gelir?

123,179
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebekte köpüklü kaka ne anlama gelir?

Normal anne sütü alan bebeğin kakası sulu, çamur kıvamında ve altın sarısı renkte olur. Mama alan bebeklerde ise değişik renklerde kakalar olabilir. Bazen bebekler kaka yaparken kakaları basınçlı gelebilir ve bu nedenle kakada biraz köpük oluşabilir. Fakat kakada eğer çok ciddi, dikkat çekecek kadar köpük varsa ve bu sürekli devam ediyorsa kakadaki köpüklü görünüm neredeyse kakanın önüne geçiyorsa çocuk doktorları bu kakayı köpüklü kaka olarak değerlendirir. 

Bebekte köpüklü kaka olmasının sebeplerinin başında laktoz intoleransı gelir. Özellikle basınçlı ve zor kaka yapan bir bebek, kaka yaptığı zaman da çok bol ve köpüklü kaka yapıyorsa bu bebekte inek sütü alerjisinden şüphelenmek gerekir. Laktoz intoleransının bebeklerde rastlanma sıklığı da oldukça fazladır. 

Bebekte çölyak ve kistik fibrozis gibi malabsorbsiyon (emilim bozukluğu) durumlarında da bebeğin kakası köpüklü olur ve bu Türkiye'de sık rastlanan bir durumdur. 

Bu köpüklü kakalar ailenin dikkatini çekecek kadar çoksa, kakada özellikle köpük, kakadan daha hakimse bunun altında bir sağlık sorunu yatabileceği için durum mutlaka doktora bildirilmeli, ne gerekiyorsa araştırma yapılmalıdır. 

Yine sık rastlanan bir durum olan inek sütü alerjileri, anne sütü alan bebeklerde de mama ile beslenenlerde de olabilir. Bebek sadece anne sütü ile beslense de, annenin beslenmesinde yer alan süt ve süt ürünleri bebekte laktoz intoleransına yol açabilir. İnek sütü proteinine alerjisi olan bebeklerin kakası kanlı, balgamlı veya köpüklü olabilir. 

Bebekte bağırsak enfeksiyonları durumunda da kaka sayısı artar, kaka rengi ve kokusu bozulur; kan, balgam gibi durumların yanında köpüklü kaka da görülebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat