Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekte kanlı kaka ne anlama gelir?

53,030
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebekte kanlı kaka ne anlama gelir?

Yeni doğan bebekler ve küçük bebekler altın sarısı renkte ve çamur kıvamında kaka yapar. Eğer bebeğin kakasında kan görmeye başladıysak, bu durum genellikle bir sorun işaretidir. Bazen bir kere hafif bir kan görüp geçebiliriz ve bir daha bu kanı görmeyebiliriz. Bu çok önemli değildir. Fakat bebeğin her kakası kanlı görünümdeyse, bu mutlaka bir sorun işaretidir. Bu kan çok az olacağı gibi çok yoğun da olabilir, kaka ile karışık olabilir. Erişkin kakası katı olduğu için kan bariz bir şekilde görülebilirken, bebek kakasında kan kaka ile karışmış olarak görülür. Bazen aile onun kan olduğunu da anlayamayabilir. Ancak genellikle görüntü kırmızı ve kaka ile karışık görünümdedir. 

Eğer bebeğin kakası kanlı geliyorsa ev bu şekilde devam ediyorsa bunun mutlaka bir sebebi vardır ve durum çok önemsenmelidir. Bebek kakasında kan görülmesinin en sık karşılaşılan nedeni bebekte inek sütü protein alerjisidir. Bu, bebeğe annenin aldığı süt ürünlerinden veya inek sütünden geçebileceği gibi, ek mamadan da kaynaklanabilir. Bu, acilen diyet gerektiren bir durumdur. 

Bebekte kanlı balgamlı kakanın ikinci en sık rastlanan nedeni enfeksiyonlardır. Özellikle salmonella, shigella ve dizanteri gibi bağırsak enfeksiyonları bebekte kanlı kaka oluşmasına neden olur. Ancak bunlara eşlik eden ateş, genel durum bozukluğu da vardır. Bazen, bebekte sindirim sistemi bozuklukları, malabsorbsiyon durumlarında kanlı kaka görülebilir. Ancak bebeklik çağında en sık rastlanan durumlar inek sütü protein alerjisi ve enfeksiyonlardır.

Bir de bebeğin makatında çatlaklardan dolayı da kanlı kaka olabilir. Zorlanarak kaka yapan bebeklerde bu olabilir. Fakat bu çatlaklar bebeklerde erişkinlerdeki kadar çok kanlı kakaya neden olmaz. Bu nedenle bebek ısrarla kanlı kaka yapıyorsa, bunu sadece çatlağa bğalamalı. Bahsedilen sebepler de mutlaka değerlendirilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat