Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde sümüksü kaka nedir?

345,632
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde sümüksü kaka nedir?

Yeni doğanlarda ve küçük bebeklerde altın sarısı veya hardal renginde bir kaka beklenir. Kakanın görünümünde yoğun balgam yoktur. Zaman zaman bebeklerin yuttukları balgama bağlı olarak çok hafif balgam görülebilir. Fakat kakaya şöyle bir baktığımızda hiçbir şekilde balgam hakim değildir. 

Bebek kakası hiçbir zaman katı olmaz. Cıvık, çamur kıvamındadır. Bu tür bir kakada yoğun bir balgam görüyorsak, hatta zaman zaman bu balgam kakanın görüntüsünün önüne geçiyorsa, buna balgamlı kaka deriz ve balgamlı kakalar hemen hemen her zaman bir soruna işaret eder. 

Bebeklerde balgamlı kaka nedenleri

Balgamlı kakanın temsil ettiği sorunların en başında inek sütü protein alerjisidir. Bu alerji emziren annenin tükettiği veya bebeğin mamalardan aldığı inek sütüne bağlı olarak oluşur. 

İkinci bir neden bebekte ateş, kusma ve genel durum bozukluğuna da neden olan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların başında bağırsak enfeksiyonu gelir. 

Üçüncü bir neden ise bebeğin geçirdiği üst solunum yolu veya akciğer enfeksiyonlarıdır. Fakat bu dönemde oluşan balgamlı kaka gelip geçici bir durumdur. Enfeksiyonun ilk birkaç gününde olur, çocuk iyileştikten sonra sonlanır. 

Bağırsak kökenli balgamlı kakalarda bu durum ortadan kalkmaz ve şiddetini giderek artırır. Bu nedenle bağırsak kökenli balgamlı kalaların üstünde mutlaka durulmalı, sebebi araştırılmalı ve sorun çözülmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat